Eğer hızlı WordPress tabanlı websitelerine sahip olmak istiyorsanız, WordPress veritabanı optimizasyonu yapmanız çok önemlidir. Pek çok insan, işlerine yaramayan verileri ve dosyaları sitelerinden silmeyi unutur. Örneğin kullanılmayan eklentiler, paylaşılmayacak yazı taslakları veya sitenizin hiç bir bölümünde kullanılmayan resimler bu işe yaramaz verilere örnek gösterilebilir.

Bunun yanında çöp kutusunda bulunan silinmiş sayfalar ve yazılar da sitenizde ağırlık yapan öğelerdir. Fakat, kullanılmayan tüm site verileri, blogunuzun yavaşlamasın neden olur. Bunun yanında kullanılmayan ögeler sitelerinizin hosting alanını da işgal edeceğinden dolayı, optimizasyon son derece önemlidir.

Bende bu yazımda performans optimizasyonun ne olduğunu, veritabanı optimizasyonunun önemini ve WordPress veritabanınızı neden optimize etmeniz gerektiğini anlatmak istiyorum.

Web Performans Optimizasyonu Nedir?

wordpress veritabanı optimizasyonu

Web performans optimizasyonu, bir websitesini maksimum performansta çalıştırmak için yapılan düzenlemelere verilen addır. Bu optimizasyonun içerisinde gereksiz dosyaların silinmesi ve diğer website elemanlarının daha iyi çalışmasını sağlayacak geliştirmeler yer alır.

Bu işlemin amacı, sitenize giren ziyaretçilerin en hızlı ve en doğru şekilde websitenizde etkileşimde bulunmasını sağlamaktır. Yani iyi bir şekilde optimize edilmiş websiteleri, hem site içi etkileşiminizi hemde trafik kaynaklarınızı arttırır. Tam tersi bir durumda ise yavaş açılan siteler ve yavaş kullanılan yönetici panelleri, blogunuzun veya websitenizin başarısına doğrudan kötü etki bırakabilir.

WordPress Veritabanı Nedir?

Eğer WordPress tabanlı bir websitesine sahipseniz, aynı zamanda WordPress veritabanınızda var demektir. WordPress veritabanı, tüm site bilgilerinizin (sayfalar, yorumlar, temanız, eklenti ayarlarınız vs.) saklandığı bölümdür.

Ayrıca, bilgilerinizi sakladığınız bu önemli bölüm, en genel WordPress hatalarının da çıkış noktasıdır. Veritabanınızda yapacağınız değişiklikler, bilgilerinizi kaybetmenize ve hatta sitenizin tamamen çökmesine bile sebep olabilir.

WordPress veritabanınıza, hosting firmanızın sayfasından veya cPaneliniz vasıtasıyla ulaşabilirsiniz. Eğer veritabanınızı incelemek istiyorsanız cPanel’de PHPmyAdmin seçeneğine girebilirsiniz. Burada hostinginiz içinde bulunan tüm websitelerinin veritabanını görüntüleyebilirsiniz.

Neden WordPress Veritabanı Optimizasyonu Yapmalısınız?

wordpress logo

Yazımın başında, WordPress veritabanınızda yer alan gereksiz dosyaların sitenizi yavaşlattığından bahsetmiştim. Sunucu yanıt süresinin yavaşlığı, yani hızlı açılmayan websiteleri ziyaretçi sayısını düşürür. Bunuda hiç bir site sahibi istemez.

WordPress veritabanınızı optimize etmek, sadece kullanıcı deneyimi için değil, aynı zamanda arama motorlarındaki puanınız içinde çok önemlidir. Google siteleri sıralarken, site hızını da göz önüne alıyor. Aslında bunu yapmasının arkasındaki nedende bizi ilk söylediğimize getiriyor. Arama motorları, kullanıcılarına en iyi websitelerini sunmak istiyor.

Temizleme ve düzenleme işlemlerini yaparak veritabanı boyutunu küçültebilirsiniz. Buda sitenizin hızlanması adına yapılabilecek en iyi web performans optimizasyonlarından birisidir.

Son Olarak

Eğer veritabanınızda silinmesi gereken hiç bir dosya olmadığını düşünüyorsanız, yinede cachenizi temizlemeniz yararlı olacaktır. Sitenizde sildiğiniz dosyaların, eklentilerin ve yazıların kalıntıları hala veritabanınızda bulunuyor olabilir. Bunun yanında WordPress sitelerinize gelen spam yorumları ve çöp kutusundaki öğeleri de temizlemeniz önemlidir.

Aktif bir WordPress sitesinde her gün eklenen içeriklerin, eklenti değişimlerinin ve tasarım düzenlemelerinin oluşturduğu kalıntılar, sitenizi yavaşlatır. Bu yüzden WordPress veritabanı optimizasyonunu belirli aralıklarla yapmanız gerekir. Bunun yanında optimizasyon gerekip gerekmediğini, belirli aralıklarla hız testi yaparakta görebilirsiniz.

Umarım bu yazım, siz değerli ziyaretçilerim ve takipçilerim için yararlı olmuştur. Eğer merak ettikleriniz, sormak istedikleriniz veya eklemek varsa, bu yazımın altında yer alan yorum bölümünden benimle irtibata geçebilirsiniz.