WordPress altyapısını kullanan sitelerde medya ögelerini FTP ve Dosya Yöneticileri aracılığıyla yüklemeniz gerekmez. Hali hazırda yer alan “WordPress Medya Yükleyicisiyle” bu işlemi kolaylıkla halledebilirsiniz. Ancak bu işlemi yaparken WordPress Upload Limiti problemleriyle karşılaşabilirsiniz.

Ancak WordPress’in medya yükleyicisi dosyalarınızı sunucuya yüklerken PHP’yi kullanır ve maksimum dosya boyutu için bir sınır koyar. Eğer dosya yükleme limitinizi bilmiyorsanız, WordPress yönetici panelinde Ortam > Yeni ekle bölümüne girerek kontrol edebilirsiniz.

wordpress upluoad limiti

WordPress upload limiti hosting sağlayıcılarına veya WordPress yapılandırmanıza bağlı olarak farklılık gösterebilir. Yinede çoğu kullanıcı için maksimum dosya yükleme limiti yeterlidir. Fakat websitelerinde zengin görsel öğelere yer veren kullanıcılar, büyük bir videoyu veya fotoğraf dosyasını websitesine yüklemek istediğinde “WordPress Upload Liminitini” aştıkları için hata alırlar.

WordPress Upload Limitini Arttırın

Eğer büyük bir dosyayı yüklerken bu hatayı aldıysanız hiç korkmayın. Çözümü çok basit. WordPress upload limitini yükseltmenin ise çeşitli yolları vardır. Bu yazımda, yükleyebileceğiniz maksimum dosya boyutunu nasıl arttırabileceğinizi 3 farklı yöntemle sizlere göstereceğim. Bu yöntemlerden birini kullanarak istediğiniz her boyuttaki dosyayı WordPress medya yükleyicisi aracılığıyla yükleyebilirsiniz.

1. .htaccess Dosyasını Düzenlemek

Websitenizin .htaccess dosyasını kullanarak pek çok değişiklik yapabilirsiniz. Güvenlik, sıkıştırma, site optimizasyonu ve daha pek çok özelliği bu dosyaya ekleyeceğiniz kodlarla sağlamanız mümkündür.

WordPress maksimum upload limitinizi de bu dosyaya ekleyeceğiniz kodlarla arttırabilirsiniz. Aşağıdaki kodu dosyanıza yapıştırmanız ve kaydetmeniz yeterli olacaktır:

Not: Aşağıdaki kodda yer alan 128M değerini siz kendi istediğiniz upload limitine göre değiştirebilirsiniz.

php_value upload_max_filesize 128M
php_value post_max_size 128M
php_value max_execution_time 300
php_value max_input_time 300

2. php.ini Dosyasını Düzenlemek

Not: Birçok paylaşımlı (shared) hosting sağlayıcısı php.ini dosyasının düzenlenmesine izin vermez. Eğer paylaşımlı bir hosting planınız varsa, bu dosyada düzenleme yapıp yapamayacağınızı hosting firmanızla görüşerek öğrenebilirsiniz.

.htaccess yöntemi işe yaramadıysa, php.ini dosyasını düzenleyerek WordPress upload limitini yükseltmeyi deneyebilirsiniz. Dosyalarınıza Dosya Yöneticisi veya FTP  kullanarak erişin ve kök dizininizde php.ini dosyasını bulun. Böyle bir dosyayı göremiyorsanız oluşturun ve aşağıdaki kodları girin:

upload_max_filesize = 128M
post_max_size = 128M
max_execution_time = 300

3. wp-config.php Dosyasını Düzenlemek

Yukarıdaki yöntemler sizin için işe yaramadıysa bile korkmanıza gerek yok. WordPress upload limitinizi wp-config dosyasını düzenleyerekte arttırabilirsiniz. Aşağıdaki kodu bu dosyaya kopyalayıp yapıştırmanız yeterli olacaktır. Aynı .htaccess yönteminde olduğu gibi değerleri isteğine göre değiştirebilirsiniz.

define('WP_MEMORY_LIMIT', '128M');

4. cPanel İle Limiti Arttırmak

WordPress upload limitinizi arttırmanın bir diğer yöntemi ise cPanel’i kullanmaktır. Eğer yukarıdaki yöntemler sizin için uygun değilse, bu yöntemi de kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle WordPress sitenizin yer aldığı cPaneline giriş yapın. Daha sonrasında ise “Select PHP Version” adlı butona tıklayın.

WordPress Upload Limiti Arttırmak

Daha sonrasında önüne açılan pencerede “Options” bölümüne girin.

WordPress Upload Limiti Arttırmak

Burada yer alan ayarlar arasında “upload_max_file_size” adlı ayarı bulun ve yükleme limitinizi istediğiniz boyuta getirin. Daha sonrasında işlemleri kaydedin ve sitenizde daha yüksek boyutlu dosyaları yüklemeyi deneyin.

WordPress Upload Limiti Arttırmak

Umarım bu yazım, siz değerli ziyaretçilerim ve takipçilerim için yararlı olmuştur. Eğer merak ettikleriniz, sormak istedikleriniz veya eklemek varsa, bu yazımın altında yer alan yorum bölümünden benimle irtibata geçebilirsiniz.