Sitelerinizin yönetim panellerinde bir WordPress tema düzenleyicisinin ve eklenti düzenleyicisinin yer aldığını biliyor muydunuz? Yönetim panelinizdeki bu düzenleyiciler, bir metin editörü görevi görür. Her metin editörü ile yapabildiğiniz gibi, bu düzenleyiciler ile sitenize CSS kodları ekleyebilir, temanızda değişikler yapabilir veya eklentilerinizi kendinize uygun bir biçimde değiştirebilirsiniz.

WordPress tema düzenleyicisi sayesinde sitelerinizdeki değişiklikleri bir FTP programı veya dosya yöneticinizi kullanmadan, oldukça pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

Fakat, bu düzenleyiciler nekadar yararlı ve hızlı bir çözüm olarak görünsede, site bozulmalarına ve çeşitli güvenlik açıklarına neden olabilir. Bu yüzden bu özelliği kapatmak, siteleriniz için yararlı bir önlem olacaktır.

Bende bu yazımda, WordPress tema düzenleyicinizi ve eklenti düzenleyicinizi neden kapatmanız gerektiğini ve bunu nasıl yapabileceğinizi sizlerle paylaşacağım.

WordPress Tema Düzenleyiciyi Neden Kapatmalısınız?

WordPress, çekirdek özelliklerinde, tema ve eklenti dosyalarınızı düzenlemenizi sağlayan düzenleyicilere sahiptir. Bu düzenleyicilere WordPress yönetim panelinizden ulaşabilir, pratik bir şekilde sitenizde değişiklikler yapabilirsiniz.

WordPress tema düzenleyiciyi Görünüm > Tema Düzenleyici sekmesinden açabilirsiniz. Burada sitenize yükle her tema üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz.

WordPress eklenti düzenleyiciyi ise Eklentiler > Eklenti Düzenleyici sekmesinden açabilirsiniz. Sitenizde yer alan tüm eklentileri bu sayfada görüntüleyip, dilerseniz bu dosyalar üzerinde düzenleme yapabilirsiniz.

WordPress Tema düzenleyici kaldırma

WordPress düzenleyicilerini ilk defa açtığınızda, karşınıza bir uyarı çıkar. Bu uyarıda “yapacağınız değişikliklerin” sitenizi bozabileceği size bildirilir. Aslında bu çok doğrudur. Yapacağınız en ufak bir kelime hatası bile sitelerinizde kalıcı problemlere yol açabilir.

WordPress 4.9 versiyonuyla beraber, düzenleme editörlerine de çeşitli geliştirmeler yapıldı. Editörünüzde yapmış olduğunuz değişikliklerde sorun oluştuğunda, WordPress size uyarılar gösteriyor. Hatta çoğu durumda tema dosyalarınızı eski haline getirmenizi istiyor.

Böyle bir güncellemeye sahip olsak bile, tema düzenleyicisinde yapacağımız değişikliklerin sorun çıkarmayacağının garantisini kimse veremez. En genel WordPress hatalarının pek çoğunun altında da bu tarz düzenlemeler yaparken yazılan yanlış kodlar yer alıyor.

WordPress düzenleyicilerinin en büyük problemi ise bir hacklenme durumunda ortaya çıkıyor. Tema ve eklenti dosyalarınızda sitenize ait çok önemli bilgiler vardır ve bu bilgilere WordPress kod editörü ile de erişebilirsiniz. Olası bir hacklenme durumunda, kötü amaçlı kişiler bu kodları ele geçirebilir, bu kodlar sayesinde sitenizin tüm bilgilerini kullanabilir. Bunun yanında temanızın ve eklentilerinizin içerisine malware ekleyebilir yada bu kodlar üzerinde oynama yapabilir.

Bu yüzden WordPress tema düzenleyicisini ve eklenti düzenleyicisini kaldırmak, siteniz adına yapacağınız önemli bir güvenlik geliştirmesidir.

WordPress Eklenti ve Tema Düzenleyiciler Nasıl Kaldırılır?

WordPress platformunun bir ana özelliği olan bu düzenleyicileri kaldırmak oldukça kolaydır.

Aşağıda paylaştığım kodu wp-config.php dosyanızda “That’s all, stop editing! Happy publishing” satırının hemen öncesine kopyalayın:

define( 'DISALLOW_FILE_EDIT', true );

Bu kodu dosyanıza ekledikten sonra değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın.

İşte bukadar! Sadece bir satırlık bu kodu ekleyerek yönetim panelinizden tema ve eklenti düzenleyicinize ulaşımı kapattınız. Bu kodu aynı zamanda functions.php dosyanıza veya site-specific eklentinize de ekleyebilirsiniz.

Yada alternatif olarak bir WordPress güvenlik eklentisi olan Sucuri ile de hiç bir kod yazmadan bu işlemi yapabilirsiniz.

WordPress Tema ve Eklenti Dosyalarını Düzenlemenin Doğru Yolu

WordPress kullanıcılarının çoğu özel bir CSS kodu eklemek veya child temasında bir kodu değiştirmek için tema ve eklenti düzenleyicilerini kullanır. Fakat, yukarıda da bahsettiğim gibi, bu düzenleyicilerin yararları kadar, pek çok zararı da vardır. Bu yüzden, alternatif ve doğru yollara başvurarak düzenleme işlemlerinizi yapmanız önemlidir.

WordPress dosyalarınızı nasıl düzenleyebileceğinizi anlatmadan önce, sitenizde değişiklikler yaparken yedekleme yapmanız gerektiğini de hatırlatmak isterim. Nekadar profesyonel bir geliştirici olursanız olun veya yaptığınız değişiklikler nekadar basit olursa olsun, site yedeklemek çok önemlidir. Bu sayede oluşabilecek sorunların önüne geçebilirsiniz.

Örneğin temanıza bir CSS kodu eklemek istiyorsanız, bunu Görünüm > Özelleştir sekmesine tıklayarak yapabilirsiniz. Önünüze açılan sayfada “Ek CSS” menüsünü kullanabilirsiniz:

Sitelerinize CSS kodlarını doğru bir şekilde eklemenin birden fazla yolu vardır. Özelleştir sayfasının dışında, FTP aracılığı ile de bu kodları sitenize ekleyebilirsiniz.

Eğer sitenizdeki bir eklentinin kodlarını görüntülemek ve düzenlemek istiyorsanız, bunu FTP istemcisiyle veya cPanel’inizden de yapabilirsiniz. Yani WordPress çekirdeğinde yer alan düzenleyicilere ihtiyacınız yoktur.

WordPress tema dosyalarınızı /wp-content/themes/ klasöründe bulabilirsiniz. Eklenti dosyalarınızı ise yine aynı ana klasörde /wp-content/plugins/ yolunu izleyerek görüntüleyebilirsiniz. Bilgisayarınıza indirdiğiniz dosyaları bir editör sayesinde düzenleyip, tekrar sitenize yükleyebilirsiniz.

Eğer bu dosyaları bilgisayarımda nasıl düzenleyeceğinizi diye merak ediyorsanız, Sublime Text, Notepad++ ve hatta Notepad programını bile kullanabilirsiniz. Bu kod editörleri, çeşitli düzenlemeler yaparken size yardımcı olur, yazdığınız kodları tamamlar, bir hata oluştuğunda size bildirir.

Son Olarak

Umarım bu yazım, WordPress yönetim panelinde yer alan tema ve eklenti düzenleyicilerini kaldırmak isteyen okurlarımız için yararlı olmuştur. WordPress tema düzenleyiciyi sitelerinden kaldırmakta zorluk çeken ziyaretçilerim, bu yazının yorumlarında istedikleri soruları bana sorabilir. Cevap vermekten mutluluk duyarım.