WordPress tabanlı websitelerinin en güzel yanlarından biri, binlerce çeşit WordPress teması arasından seçim yaparak WordPress tema değiştirme işlemini kolayca yapabiliyor olmanızdır. Bu işlemi sadece bir iki tıklama ile yapabiliyor olmanız ise büyük bir avantajdır.

Fakat bir websitesinde tema değişikliğine giderken pek çok sorun ile karşılaşabilirsiniz. Bu yazımda WordPress tema değiştirme işlemini yaparken dikkat etmeniz gereken 10 maddeyi sizlerle paylaşacağım. Bu maddeler websitenizin sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam edebilmesi ve olası veri kayıplarının önüne geçilebilmesi adına oldukça önemlidir.

WordPress Temanızda Notlar Alın

Pek çok WordPress kullanıcısı sorunlarını internetten araştırarak çözmektedir. Bu çözümlerin en başında ise kod parçaları ve eklentiler gelmektedir. Hali hazırda çalışan websitenizde funtions.php veya diğer dosyalarınızda değişikliğe giderek çeşitli sorunları çözmüş olabilirsiniz. Sıkıntı ise bu değişikliklerin hatırlanmaması. Eğer bir WordPress tema değiştirme işlemini yapmayı düşünüyorsanız, bu değişiklikleri bir kenara not etmenizde fayda var. Çünkü yeni yüklediğiniz temada bu kod snippetleri yada değişiklikler bozulmaya yol açabilir.

Bir diğer not almanız gereken şey ise kullanmakta olduğunuz WordPress temanızın avantajları ve dezavantajları olabilir. Böylece yeni geçeceğiniz tema ile karşılaştırma yapmakta zorlanmayacaksınız.

Bunun yanında, not almanız gereken bir diğer şey ise site hızınız. Pingdom gibi araçlar ile eski temanız ile yeni temanız arasındaki açılış hızlarının farkını test edebilir, buna göre karar verebilirsiniz. Unutmayın ki tasarım her şey değildir. Site hızınızda başarılı bir websitesi için olmazsa olmazlardandır.

Sidebarlarınıza Dikkat Edin

WordPress tema değiştirme işlemi tamamlandıktan sonra, yeni WordPress temanızda, çok sevdiğiniz bileşenlerinizi kullanabileceğinizden emin olun. Sidebar bileşenlerinin düzenlenmesi oldukça kolaydır ve pek çok website sahibi tarafından ufak değişiklikler eşliğinde kullanılmaktadır. Reklamlar, özel yazılar ve daha pek çok şeyi sergileyebildiğiniz sidebar bölümünüzün yeni geçiş yaptığınız temada kullanılamaz olması, işlerinizi ve site trafiğinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Bunun yanında, eğer sidebar.php dosyasında değişiklikler yaptıysanız, yeni temanızda bu değişikliklerin kaybolacağını bilmelisiniz.

Analizlerinizi Kaybetmeyin

Hemen her WordPress websitesi sahibi Google Analytics veya diğer servisleri kullanarak sitelerini analiz eder. Günlük tıklanma sayılarını, ziyaretçileri ve diğer pek çok etkeni bu araçlar sayesinde analiz edebilirsiniz. Bu analizleri footer.php dosyasına bir kod ekleyerek veya çeşitli eklentiler kullanarak yapabilirsiniz. WordPress tema değiştirmenizin sonrasında, yeni temanızda bu tarz bir özellik yoksa tekrar düzenleme yapmanız gerekebilir.

Yedekleme Yapın

Yedekleme yaparak hiç bir şey kaybetmezsiniz. Yeni bir temaya geçin veya geçmeyin dosyalarınızı, temanızı ve diğer tüm dökümanlarınızı yedeklemeyi unutmayın. Pek çok hosting servisi yedeklemeyi ücretsiz olarak sağlıyor, bunun yanında BackupBuddy tarzı servizleri kullanarak bütün sitenizi yedekleyebilirsiniz.

Bakım Modu

Tema değişikliği yapmak bazen epey uzun sürebilir. Ayarlanması gerekenler, düzeltilmesi gereken hatalar ve değişikliğe gidilmesi gereken tasarımsal yanlışlar sizi ziyaretçilerinizden kısa veya uzun bir süre ayrı bırakabilir. Bu tarz durumlarda sitenizi SeedProd gibi premium özelliklere sahip eklentiler veya daha basit görünümlü eklentiler yardımı ile bakım moduna almanızda fayda var.

Tarayıcı Uyumluluğunun Kontrolü

Yeni bir tema satın alırken kullanıcı deneyiminin tüm tarayıcılarda aynı olduğundan emin olmalısınız. Tarayıcıların websitenizdeki çeşitli objeleri kullanıcılara farklı göstermesini istemeyiz. Özellikle, her nekadar kullanıcı sayısı azalmış olsada Internet Explorer kullanıcılarının sitenizi nasıl gördüğünü kontrol etmenizde fayda var. Çok güzel gözüken temaların çeşitli tarayıcılarda bozuk çalışması sizin ziyaretçi sayınızı ve sitenizin popülerliğini etkileyebilir.

3üncü Parti Araçların Görünümüne Dikkat Edin

Tasarımlarda değişikliğe izin veren Google Adsense veya başka bir servisi kullanıyorsanız, bunları düzenlemekten çekinmeyin. Örneğin, eski WordPress temanızda turuncu ağırlıklı bir tasarıma sahipken, şimdi mavi ağırlı bir tasarıma sahip olabilirsiniz. Bunu göz önüne alarak reklam linklerini ve diğer objeleride düzenlemeyi unutmayın.

Sosyal medya butonlarını kullanan websiteleri yeni bir tema kullanmaya başladığında da tasarım değişikliğine gidebilir. Buna örnek verecek olursak, açık renkli bir sitede renkli butonlar kullanırken; daha koyu renklerin tercih edildiği bir temaya geçiş yaparsanız sosyal medya butonlarınızıda buna göre ayarlamaya dikkat edin.

Ziyaretçilerinizi Bilgilendirin

wordpress tema değiştirme

Bakım moduna girerken ve çıkarken kullanıcılarınıza toplu mail göndermek oldukça nazik bir davranış olacaktır. WordPress tema değiştirme sırasında, sitenizi sürekli takip eden birisinin, neden bu hizmetten faydalanamadığını bilmesi oldukça iyi bir izlenim bırakacaktır. Bunun yanında, bakım modundan çıktığınızda ilk yapacağınız şey “Neden bakımdaydık, Neler Değişti” gibi bir yazı yazmanız olmaldır. Bu şekilde ziyaretçileriniz nelerin değiştiğini, blogunuz veya websiteniz için ne gibi değişiklikler yaptığınızı ve tabiki onlar için nekadar çok çalıştığınızı farkına varacaklardır.

Eklenti ve Ek Özellik Karşılaştırması Yapın

Hali hazırda kullanmakta olduğunuz WordPress temasının yanında çeşitli eklentiler kullanıyor olabilirsiniz. Veya tam tersi temanız size ihtiyacınız olan tüm özellikleri tek paket halinde sunuyor olabilir.

Yeni bir temaya geçerken bu kriterleri gözden geçirmenizde fayda var. Örneğin Genesis tarzı temalar SEO için kendileri imkan sağlarken, diğer pek çok tema firması bunlar için seo eklentileri kullanmanızı tavsiye etmektedir. Veya MyThemeShop gibi firmalar sosyal medya ve abonelik sistemini sizin için sağlarken, pek çok temada bu özelliği çeşitli eklentiler yükleyerek sağlayabilirsiniz.

Ziyaretçilerinizi Dinleyin ve Gelişime Açık Olun

Ne zaman yeni bir tasarım ile ortaya çıkarsanız, ziyaretçilerinizde o an sizi eleştirmeye başlayacaktır. Unutmayın ki herkesi mutlu etmeniz mümkün değildir. Fakat, kimseyi dinlememekte sizi yanlışa sürükleyebilir. Önceki WordPress temanızda kullandığınız bir özelliğin yeni temanızda bulunmaması durumunda bile pek çok ziyaretçiyi kaybedebilirsiniz. Bu yüzden websitenizde köklü değişikliklere gittiğinizde (wordpress tema değiştirme, eklenti ve hatta renk değişikliği bile olabilir) kullanıcılarınıza soru sormaktan çekinmeyin. Bir anket açarak eksik yanlarınızı görebilir veya yaptığınız değişikliğin sonuçlarını belirleyebilirsiniz.

Umarım bu yazım, siz değerli ziyaretçilerim ve takipçilerim için yararlı olmuştur. Eğer merak ettikleriniz, sormak istedikleriniz veya eklemek varsa, bu yazımın altında yer alan yorum bölümünden benimle irtibata geçebilirsiniz.