WordPress sitenizde “Bellek Tükendi Hatası” mı görüyorsunuz? Bu problem en yaygın WordPress hatalarından birisidir ve WordPress memory limit arttırma işlemini uygulayarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Bu yazımda bellek tükenmesinin ne anlama geldiğini ve “bellek tükendi hatasını” WordPress bellek (memory) limitini arttırarak nasıl çözebileceğinizi sizlerle paylaşacağım.

Bellek Tükendi Hatası Nedir?

WordPress, server-side programlama dili olan PHP ile yazılmış bir içerik yönetim sistemidir. Bu platformdaki tüm websiteleri hosting serverları üzerinde faaliyet gösterir.

Web serverları tıpkı bilgisayarlara benzer. Farklı işlemleri bir arada yapabilmek için belleğe ihtiyaç duyarlar. Server yöneticileri PHP kullanarak, uygulamalarına ve websitelerine özel olarak bellek boyutlarını belirlerler.

WordPress Memory Limit Arttırma

Eğer bir WordPress kodunuz bir fonksiyonu yerine getirirken daha fazla belleğe ihtiyaç duyarsa “Bellek tükendi hatasını” alırsınız. Yani serverınız sizin websitenizin işlemlerini halledecek yeterli kaynağı bulamadığı zamanlar.

WordPress ilk kurulumunu yaptığınızda, eğer PHP bellek limitiniz 64MB’dan düşükse, WordPress bunu 64MB’a çekmeye çalışır. Fakat 64MB genellikle çoğu websitesi için yeterli olmamaktadır. Bu yüzden websitelerinizde bu hatayı alıyorsanız, WordPress memory limit arttırma işlemini manüel olarak yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Fakat korkmayın!! Bunu yapmak oldukça basittir. Gelin hep beraber bellek limitini nasıl arttırabileceğinizi inceleyelim.

WordPress Memory Limit Arttırma

Öncelikle WordPress sitenizde wp-config.php dosyasını bulun. Bu dosya genellikle WordPress sitenizin kök dizininde yer alır. Bu dosyaya erişim sağlayabilmek için FTP veya hosting dosya yöneticinizi kullanabilirsiniz.

Dosyanızı bir kod düzenleme programıyla (notepad bile olur) veya hostinginizin düzenleme aracı ile açın. Dosyanızı açtıktan sonra aşağıdaki kodu en alt bölüme yapıştırın:

define( 'WP_MEMORY_LIMIT', '256M' );

Bu kod WordPress memory limitini 256MB’a çıkarır.

İşlemi tamamladıktan sonra dosyanızı kaydedin.

Dosyanızda yaptığınız değişikliği kaydettikten sonra WordPress sitenize tekrar giriş yapın. Bu problemin ortadan yokolduğunu göreceksiniz.

Önemli Not: Eğer bu çözüm sizin için yararlı olmadıysa, Web hosting firmanız bu değişikliğe izin vermiyor demektir. Bu senaryoda WordPress memory limit arttırma işlemini hosting sağlayıcınız ile görüşerek yapmanız gerekir.

Sonuç

İşte bukadar. WordPress bellek limitinizi sadece bir dakika içerisinde bu şekilde kolaylıkla arttırabilirsiniz. Umarım bu hatayı nasıl çözebileceğinizi açık bir şekilde anlatabilmişimdir. Fakat takıldığınız yerler olursa yorumlar kısmında istediğiniz soruyu sorabilirsiniz.