Sitenizde herhangi bir sebeple WordPress matematik sembollerine mi yer vermek istiyorsunuz?

WordPress bloglarımızda yer alan editör, matematik sembollerini ve matematik denklemlerini yazılarımıza eklememiz için yeterli değildir. Bende bu yazımda, bloglarında denklemlere, matematiksel ifadelere ve sembollere yer vermek isteyen kullanıcılar için, bu işlemi nasıl yapabileceklerini anlatacağım.

Aşağıda yer alan 3 farklı yöntem ile WordPress matematik sembollerini sitelerinize ekleyebileceksiniz. Hangisini seçeceğiniz ise tamamen size kalmış.

WordPress Matematik Sembollerini Eklemek Neden Zor?

WordPress, editörde yazdığınız yazıları ve resimleri dinamik olarak oluşturur ve bir HTML kodu haline getirerek tarayıcıya aktarır.

HTML karakterlerindeki matematiksel ifadelerin eksikliğinden dolayı ise WordPress matematik sembollerini eklemek zor olabiliyor.

Şuanda tıpkı HTML gibi birer dil olan LaTex ve MathML web standartlarınca en uygun matematiksel ifade yazma dilleri olarak kabul ediliyor. Fakat bu diller acemi kullanıcılar için pekte ideal değil.

Her iki dili kullanabilmek için de oldukça fazla deneyim gerekiyor. Her iki dilinde farklı syntax (yazım) farklılıkları olduğu için, öğrenmesi de zaman alabiliyor.

Peki WordPress bloglarında matematiksel denklemleri ve ifadeleri nasıl yazabiliriz? Öncelikle WordPress matematik sembollerini kullanmanın kolay yöntemini daha sonrasında ise MathML veya LaTeX’i WordPress’te nasıl kullanabileceğinize bakalım.

1. Unicode Karakterlerini Kullanmak

Bu yöntem oldukça basittir ve matematik denklemlerini çok sık kullanmayan kullanıcılar için idealdir. Bu yöntem için Unicode karakterlerini kullanmanız gerekiyor ve yazım editörüne bu kodları kolaylıkla ekleyebiliyorsunuz.

Peki unicode karakterlerini nasıl ekleyebilirsiniz?

A) Mac’te Unicode Karakterlerini Eklemek

Mac bilgisayarlarında matematiksel simgeleri ve karakterleri, ekranınızın üst kısmında bulunan araç çubuğundan kolaylıkla ekleyebilirsiniz. Basitçe araç çubuğunuzda Düzen – Emoji ve Semboller sayfasını açın.

WordPress Matematik Sembolleri Ekleme

Burayı açtığınızda karşınıza “Karakter Görüntüleyici” adlı bir sayfa gelecek. Burada istediğiniz matematiksel sembolleri, karakterleri ve hatta emojileri yazılarınıza ekleyebilirsiniz.

B) Windows’ta Unicode Karakterlerini Eklemek

Windows kullanıcıları da tıpkı macbook kullanıcıları gibi matematiksel operatörleri ve özel karakterleri WordPress editörlerine ekleyebilirler.

Basitçe bilgisayarınızın Start butonun basıp, daha sonrasında “Karakter Haritası” yazarak bu panele ulaşabilirsiniz.

Karakter haritası farklı sembolleri içerir. Burada kullanmak istediğiniz Unicode sembolünü bulmanız, daha sonrasında ise kopyalamanız gerekiyor.

İstediğiniz karakteri kopyaladıktan sonra ise, tek yapmanız gereken WordPress editörünüzü açıp, buraya sembolünüzü yapıştırmak.

Manüel olarak karakter eklemek biraz uğraştırıcı olsa bile, sitenize çok fazla bu tarz karakterler eklemiyorsanız, kullanabileceğiniz en efektif yöntem budur.

Fakat siteniz bir matematik blogu olabilir. Yada fizik denklemlerini sürekli kullanmak ve ziyaretçilerinize göstermek istiyor olabilirsiniz. Eğer böyle bir düşünceniz varsa aşağıdaki yöntemler sizin için daha yararlı olacaktır.

2. LaTeX Kullanarak WordPress Matematik Sembolleri Ekleme

LaTex özel olarak teknik ve bilimsel dökümantasyonlar hazırlamak için oluşturulmuş bir kalıptır. Aynı zamanda akademik camilarda sıklıkla kullanılır.

Resmi LaTeX websitesi, sitelerinde bu dili nasıl kullanabileceğinizi çeşitli makaleler ve derslerle ayrıntılı bir şekilde anlatmaktadır.

Biz ise bu yazımda, LaTeX dilini WordPress websitelerinde nasıl kullanabileceğimize yoğunlaşacağız.

Öncelikle LaTeX’i WordPress’te kullanmak için WP QuickLaTeX eklentisini yüklemeniz gerekiyor. Daha sonrasında ise bu eklentiyi her diğer eklenti yüklemesinde yaptığımız gibi etkinleştirmeniz gerekiyor.

Eklentiniz kullanıma hazırlandıktan sonra ise, matematik sembolleri, denklemler veya diğer bilimsel formülleri ekleyeceğiniz yazınıza veya sayfaya giriş yapmalısınız.

Daha sonrasında ise, düzenlemekte olduğunuz sayfada “Yeni Blok +” butonuna basarak “Kısa Kod Ekle” seçeneğini sayfanıza eklemelisiniz.

WordPress Matematik Sembolleri

Daha sonrasında ise kısa kodunuza [latexpage] etiketini ekleyip, daha sonrasında ise LaTeX kodunuzu yazmalısınız.

WordPress Matematik Sembolleri

Eğer LaTeX kodunuzu doğru yazdıysanız, sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.

WordPress Matematik Sembolleri

3. MathML Kullanarak WordPress Matematik Sembolleri Ekleme

MathML bir markup dilidir ve websitelerinde matematiksel denklemleri ve ifadeleri kolaylıkla yayınlayabilmeniz için oluşturulmuştur.

WordPress MathML dilini normal şartlarda desteklemez ve düzenlemiş olduğunuz yazınızı görüntülediğinizde, bozuk bir görünüm ile karşı karşıya kalırsınız.

Şanslıyız ki, WordPress’te bu sorunu çözebileceğimiz bir eklenti mevcut. WordPress matematik sembollerini gösterebilmek için MathML kullanmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken şey  MathML Block eklentisini yüklemek.

WordPress Matematik Sembolleri

Eklentinizi etkinleştirdikten sonra, tıpkı LaTeX eklentisinde olduğu gibi, düzenlemek istediğiniz yazıda yeni bir blok ekleyip, bu sefer “Özel HTML” seçeneğine tıklamalısınız.

Daha sonrasında ise tek yapmanız gereken MathML kodunuzu bu blok içerisine yazmak.

Son Olarak

Bu yazımda matematiksel sembolleri, denklemleri, bilimsel ifadeleri ve daha fazlasını WordPress sitelerinde paylaşmak isteyen okurlarım için 3 farklı yöntem paylaştım. Umarım bu yazımda bahsettiğim yöntemler, bu tarz bir ihtiyacı olan tüm okurlarım için yararlı olur.

Sizlerin bu konu hakkında soracağı soruları ve yapmak isteğiniz eklemeleri bu yazımın yorumlar kısmında bekliyor olacağım.