Bir WordPress kullanıcısı olarak, WordPress logosu ve markası hakkında bilmeniz gereken bazı kurallar vardır.

WordPress açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Fakat pek çok telif ve patent kuralları ile korunmaktadır. Pek çok acemi WordPress kullanıcısı ise bu kuralları bilmeden çiğnemektedir.

Bu yazımda WordPress logosu ve markasını kullanırken uymanız gereken kuralları sizlerle paylaşacağım. Aynı zamanda bu kurallara uymanın neden önemli olduğunuda sizlere açıklayacağım.

WordPress Lisansı ve Özellikleri

Öncelikle bilmelisiniz ki, iki farklı WordPress platformu vardır. Bunlardan ilki size hosting sağlayan ve kısıtlı imkanları olan WordPress.com, diğeri ise dünyanın en popüler içerik yönetim sistemi olan WordPress.org‘dur.

İnsanların genellikle konuştuğu, hakkında bilgiler paylaştığı ve blog yazıları oluşturduğu platform WordPress.org’dur. Bizde bu yazımızda self-hosted WordPress yani .org platformu hakkında konuşacağız.

wordpress kuralları

WordPress GPL (Genel Kamu Lisansı) ile piyasaya sürülmüş bir üründür. Bu lisans WordPress’i tamamen bedava kullanılabilen bir yazılım yapar. Fakat, bedava kullanılabiliyor olması, çeşitli kuralları olmadığı anlamına gelmez. Bu lisans WordPress’i ve içerisindeki kodları bedava kullanım, dağıtım ve düzenleme hakkı verir.

Acemi WordPress kullanıcıları genellikle bu ‘bedava’ ve ‘özgürce’ kullanım haklarını yanlış yorumlarlar. WordPress özgürce kullanıma izin verse bile çeşitli patent ve telif yasaları ile korunmaktadır.

Peki bu ne anlama geliyor?

Çok basit bir şekilde anlatacak olursam, bir WordPress kodunu dilediğiniz gibi kullanabilir veya değiştirebilirsiniz. Fakat bu altyapıyı kullanarak yeni bir ürün ortaya çıkarırsanız, bu ürüne WordPress ve WordPress altkollarının adını koyamazsınız.

WordPress kelimesi, bu platformu oluşturan ekip tarafından patentlenmiştir. Bu ekip, WordPress’in kar amacı gütmeyen bir yazılım olarak kalması için çeşitli yasal unsurları telif haklarına eklemiştir.

Neden WordPress Logo ve Marka Kurallarına Uymalısınız?

İnternette yer alan sitelerin %33’ü WordPress altyapısını kullanmaktadır. Bu oldukça büyük bir rakamdır. Hal böyle olunca milyonlarca blog, eTicaret sitesi ve şirket siteleri WordPress’in etkili sistemine bel bağlamış durumdadır.

Herşeyin doğru ve düzgün çalışabilmesi için WordPress markasının ve telif haklarının korunması gerekmektedir. Bu yüzdende 2010 yılında WordPress telif hakları WordPress Kuruluşu’na (WordPress Foundation) verilmiştir.

Buradaki problem ise WordPress’in gelişimini sağlayan tek kaynağın WordPress Kuruluşu olmamasıdır. Açık kaynak kodlu olan bu platforma binlerce insan katkı sağlamaktadır.

Milyonlarca websitesinin WordPress’in kalitesine güvendiğinden ve bu platforma bel bağladığından bahsetmiştik. İşte tamda bu sebepten dolayı, eğer WordPress’e katkı sağlayan topluluğun içindeyseniz, bazı kurallara uymanız gerekir. Bir geliştirici, tema yapımcısı, eklenti yapımcısı veya sadece WordPress’i tanıtan yazılar yazan bir blog sahibi olabilirsiniz. Bu kurallar, WordPress’i kullanan herkes için geçerlidir.

Kural 1: WordPress’i Her Zaman Büyük ‘P’ İle Yazın

WordPress kurallarının ilki markanın yazımı ile alakalıdır. WordPress’in doğru yazılışında büyük ‘P’ kullanılır. WordPress kuruluşu ve topluluğu bu yazıma çok önem gösterir.

Eğer bir yerde WordPress’ten bahsedecekseniz, markanın ismini doğru yazdığınızdan emin olmalısınız. Bu markanın adını yanlış bir şekilde yazmak sizi amatör gösterebileceği gibi, pek çok eleştiri almanıza da yol açacaktır.

WordPress’i geliştiren ekibin bu kurala nekadar önem gösterdiğini, 2010 yılında yaptıkları değişiklikle görebilirsiniz. Bu ekip WordPress 3.0’ı çıkartırken capital_P_dangit() adını verdikleri bir filtreyide sisteme eklediler.

Bu fonksiyon, WordPress yazılarınızda bu markanın ismini yanlış yazdığınızda otomatik düzeltme yapıyor. İsterseniz, WordPress kelimesini farklı varyasyonlarda yazılarınıza ekleyerek, bu fonksiyonu deneyebilirsiniz. Her seferinde markanın doğru ismi yazınıza eklenecektir.

Aşağıda bu fonksiyonun kodlarını da inceleyebilirsiniz:

function capital_P_dangit( $text ) {
  // Simple replacement for titles
  $current_filter = current_filter();
  if ( 'the_title' === $current_filter || 
'wp_title' === $current_filter ) {
    return str_replace( 'Wordpress', 'WordPress', $text );
  }
  // Still here? Use the more judicious replacement
  static $dblq = false;
  if ( false === $dblq ) {
    $dblq = _x( '“', 'opening curly double quote' );
  }
  return str_replace(
    array( ' WordPress', '‘Wordpress', $dblq . 'Wordpress',
 '>WordPress', '(WordPress' ),
    array( ' WordPress', '‘WordPress', $dblq . 'WordPress', 
'>WordPress', '(WordPress' ),
    $text
  );
}

Kural 2: WordPress’i Alan Adınızda Kullanamazsınız

WordPress bir marka adıdır ve çeşitli patent ve telif yasalarırı ile korunmaktadır. Her telif hakkında olduğu gibi, WordPress’te kendi isminin kullanılmasını istemiyor. Bu yüzden WordPress konulu websiteleri, şirketler, servisler veya bloglar açmak istiyorsanız bu kurala uymaya dikkat edin. Daha önceden bu adı kullanarak açılan pek çok blog dava edilmiş ve kapanmıştır.

WordPress adının kullanımının doğru ve yanlış örneğini aşağıda inceleyebilirsiniz:

www.wordpresstemalari.com — YANLIŞ

www.wptemalari.com — DOĞRU

Kural 3: WordPress Logosu

WordPress logosu genellikle gri W harfi veya beyaz bir çember içerisinde gri bir çerçeve şeklinde kullanılır. WordPress logosundaki W harfi uzun ve zarif hatlara sahiptir. Fakat pek çok blogger ve site sahibi kısa W harfi olan yanlış logoları kullanmaktadır. Bloglardaki yazılarınızda bu yanlış logoyu kullanmak yasal sorumluluklar getirmese bile, diğer amaçlar için kullanıldığında bazı yasal yaptırımlara maruz kalabilirsiniz.

wordpress logo

Eğer projelerinizde (WordPress tema yapımcılığı, hizmet servisi vs.) WordPress logosunu kullanmak istiyorsanız, doğru logoyu kullandığınızdan emin olmalısınız. WordPress logosunun çeşitli varyasyonlarını bu linkten indirebilirsiniz.

Kural 4: Kar Ortaklığı veya Kazanç Sağlama

WordPress Kurumu kendi markalarının ve logolarının videolarda, bloglarda reklam edilmesine karşı çıkmıyor. Fakat, yaptığınız bir projede kar etmek için WordPress logosunun kullanımına karşı çıkıyor. Aşağıdaki örneklerle, ne demek istedimi daha iyi anlayacaksınız:

 • Ürünlerinizde “WordPress ile yapılmıştır” yazısını kullanabilirsiniz fakat “WordPress tarafından tavsiye ediliyor” veya benzeri bir ibare ekleyemezsiniz.
 • Ürününüzün reklamını bu logoyla yapamazsınız.
 • Kendi logonuzun bir kısmını veya tamamını WordPress logosu ile oluşturamazsınız.

WordPress Kurallarına Uymazsanız Ne Olur?

WordPress kuruluşu bu kuralları çok ciddiye almaktadır. Eğer bu kurallara uymazsanız, bu kurum tarafından çeşitli mailler ile uyarı alabilirsiniz. İstedikleri düzenlemeleri yerine getirmezseniz, bu olay yasal hak ihlaline gireceği için dava edilebilirsiniz.

Örneğin WordPress kelimesinin geçtiği bir alan adını kullanıyorsanız, bu kurum sizden alanadınızı alabilir.

Yasal prosedürler ve davalar sizi hem maddi yönden, hemde manevi yönden zarara uğratabilir. Bu yüzden yukarıda bahsettiğim kurallara uymanız, sizin açınızdan en doğru seçim olacaktır.

Son Olarak

Umarım bu yazım WordPress kurallarını öğrenmeniz ve neden uygulamanız gerektiği hakkında yeterince açık olmuştur. Eğer WPabi.com’da kural ihlalleri ile karşılaşırsanız (tabiki bende hata yapabilirim) beni her zaman uyarabilirsiniz.

Umarım bu yazım, siz değerli ziyaretçilerim ve takipçilerim için yararlı olmuştur. Eğer merak ettikleriniz, sormak istedikleriniz veya eklemek varsa, bu yazımın altında yer alan yorum bölümünden benimle irtibata geçebilirsiniz.