WordPress’te yazılarınızı çeşitli kategori ve etiketlere ayırabilirsiniz. Hatta WordPress kategori eklemenin yanında, daha fazla organize olabilmek için alt kategoriler oluşturabilirsiniz.

Blog sayfalarında kategorileri ve alt kategorileri doğru bir şekilde kullanmak çok önemlidir. Sitenize gelen ziyaretçiler aradıkları içerikleri bu kategorilendirmeler eşliğinde daha rahat bulabilir, bununla birlikte sitenizdeki etkileşim oranı da artabilir. Gerçek deneyimin yanında, doğru kategorilendirilmiş bir WordPress blogu, SEO skorunuzu da iyi yönde etkileyecektir.

Bende bu yazımda, WordPress kategori ekleme işlemini nasıl yapabileceğinizi sizlerle paylaşacağım.

Temel ve Alt Kategoriler Ne Anlama Geliyor?

Kategoriler çok güçlü araçlardır. Kategoriler sayesinde sadece içeriklerinizin sıralanmasını ve dizilimini düzenlemez, aynı zamanda SEO için çok önemli olan doğru site yapısını da kurmuş olursunuz.

Peki alt kategoriler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce alt kategorilere neden ihtiyaç duyulur?

Gelin bunu bir örnekle size anlatayım. Örneğin bir seyahat blogu yazdığınızı farzedelim. Burada yer alan bir yazınızın ise İstanbul’daki eğlence mekanları olduğunu varsayalım.

Bu yazıda temel kategoriniz Eğlence mekanları olurken, alt kategorinizi ise İstanbul olarak belirleyebilirsiniz. Eğer sitenizde diğer illerde yer alan eğlence mekanları hakkında da yazılar yayınlayacaksanız, kategorilendirmenizi bu şekilde yapabilirsiniz.

Bunun yanında, WordPress bizlere bir yazının kategorisini seçerken oldukça fazla imkan tanıyor. Eğer bir yazıyı alt kategorilerde yayınlamak istiyorsanız, üst kategoriyi seçmek zorunda da değilsiniz. Bu şekilde kopya içerik probleminden kurtulabileceğiniz gibi, arşiv sayfalarınızda görünecek yazıları da kendiniz seçebilirsiniz.

Peki WordPress kategori ekleme nasıl yapılır? Gelin hep beraber sitemize kategori ve alt kategori ekleme işlemini nasıl yapabileceğimize bakalım.

1. Yazı İçerisinde WordPress Kategori Ekleme

WordPress blogunuzda kategorileri yazılarınızı yazarken ekleyebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için, yazı panelinizin sağında yer alan ayarlar kısmında “Kategoriler” sekmesini açıp, daha sonrasında “Yeni Kategori Ekle” butonuna basmanız gerekiyor.

WordPress Kategori Ekleme

Daha sonrasında iki yeni kutu ekranınızda açılacak. Burada yeni kategorinizi ekleyebilirsiniz. İkinci kutuda yer alan “Ebeveyn Kategori” seçeneğini boş bırakarak, yeni eklediğiniz kategorinin ana kategori olmasını sağlayabilirsiniz. Yada tam tersi, bir ebeveyn kategori seçerek, yeni oluşturmakta olduğunuz kategoriyi, bir alt kategori olarak belirleyebilirsiniz.

WordPress Kategori Ekleme

Kategori isminizi belirledikten sonra, “Yeni Kategori Ekle” butonuna basarak, işlemi tamamlayabilirsiniz. WordPress kategori ekleme işleminden sonra, yazınızın kategori ayarları bölümünde, yeni kategorinizi görüntüleyebilir ve kullanabilirsiniz.

2. Yönetici Panelinde WordPress Kategori Ekleme

Bunun için yönetim panelinizde Yazılar – Kategoriler sekmesini açmanız gerek. Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki, bu yöntem, yazılarınızı yazmadan önce bütün site kategorilerinizi belirlemeniz için en kolay yoldur.

Aynı zamanda, bu şekilde kategori oluşturarak sitenizde yer alacak kategorilerin URL’lerini de düzenleyebilirsiniz. Hatta SEO skorunuzun üst seviyelere çıkması için kategorinize bir açıklama bile ekleyebilirsiniz.

Kategoriler sekmesini açtığınızda ise, alttaki görselde gördüğünüz tüm kutuları doldurarak yeni kategorinizi oluşturabilirsiniz.

WordPress Kategori Ekleme Nasıl Yapılır

3. WordPress Alt Kategori Ekleme

WordPress’te alt kategorileride tıpkı ana kategorileri eklediğiniz gibi sitenizde oluşturabilirsiniz.

Bir yazınızı düzenlerken kategori ekleme paneline gelip, burada bir ebeveyn kategori seçerek, yeni oluşturduğunuz kategoriyi bir alt kategori haline getirebilirsiniz.

Aynı şekilde yönetim panelinde yeni kategori ekleme panelinde düzenleme yaparken de, bir ebeveyn kategori seçerek, yeni oluşturduğunuz kategorinin hangi ana kategori altında yer alması gerektiğini seçebilirsiniz.

4. Siteleri Kategorilendirmenin SEO İçin Avantajları

Eğer WordPress sitenizde hiç bir ayar yapmadıysanız kategori URL’leriniz aşağıdaki gibi görünecektir:

http://ornek-site.com/kategori/eglence-mekanlari/istanbul/

Bu görünüm arama motorları ve ziyaretçileriniz için oldukça anlamlıdır. Tabii ki, WordPress’te pek çok şeyi değiştirebildiğimiz gibi, bu URL’yi de dilediğimiz gibi düzenleyebiliriz.

URL’lerde yer alan /kategori/ kelimesini dilersek başka bir kelime ile değiştirebilir, yada tamamen silebiliriz.

Bu işlemi yapmak için yönetim panelinizde Ayarlar – Kalıcı Bağlantılar sekmesini açmanız ve sayfanın biraz aşağısında yer alan “Kategori Temeli” bölümünü görüntülemeniz gerekiyor.

Burada kategori kelimesi yerine kullanmak istediğiniz kelimeyi yazabilir veya boş bırakarak bu URL slugını silebilirsiniz.

WordPress Kategori Ekleme Nedir

“Kategori” slug yapısı SEO için size bir avantaj sağlamaz. Bu yüzden bu bölümü silmeniz sizin için yararlı olacaktır. “Kategori” slugını kaldırtıktan sonra ise, yukarıda örneğini verdiğimiz link yapısı, aşağıdaki gibi bir hal alacak:

http://ornek-site.com/eglence-mekanlari/istanbul/

Son Olarak

Sitelerimizin yapısını düzenlemek ve kategorilendirmek, hem ziyaretçilerinizin kullanıcı deneyimini arttırır, hem de arama motoları sitelerinizi daha kolay tanır. Bu yüzden bloglarımızı doğru bir şekilde kategorilendirmemiz oldukça elzemdir.

Bende bu yazımda, yeni WordPress kullanıcıları için WordPress kategori ekleme işleminin nasıl yapılabilecğeini anlattım.

Umarım yazım sizler için faydalı olmuştur. Eğer kafanıza takılan sorular veya WordPress kategori ekleme işlemini yaparken yaşadığınız sorunlar olursa, bu yazımın altında yer alan yorumlar bölümünden bana ulaşabilirsiniz.