WordPress sitenizde “Yanıt Geçerli Bir Json Yanıtı Değildir”, yada deyişle WordPress JSON hatası mı alıyorsunuz?

Bu hata genellikle WordPress yazılarını ve sayfalarını düzenlerken ortaya çıkar. Ekranınızda “Yanıt Geçerli Bir JSON Yanıtı Değildir” mesajı çıkar ve bu sayfayı yenilemek bu hatanın çözümü için yeterli değildir.

Bende bu yazımda, WordPress JSON hatasınının nedenlerini sizlerle paylaştıktan sonra, bu hatayı nasıl çözebileceğinizi 7 farklı yöntemle size açıklayacağım.

WordPress Json Hatası Neden Olur?

İstenen cevapların serverdan alınamaması, WordPress JSON hatasının en temel sebebidir.

Basitçe anlatacak olursak, siz blogunuzda bir yazıyı düzenlerken, WordPress server ile sürekli iletişim halindedir. Web hosting serverınızdan alınan cevaplar neticesinde ise sizler yaptığınız işlemlere devam edebiliyor olursunuz. Bu server yanıtı genellikle JSON formatında olur ve JavaScript kullanarak verileri hızlı bir şekilde transfer eder.

Eğer herhangi bir sebeple WordPress sisteminiz bu veri akışını alamazsa, sitenizde “Yanıt Geçerli Bir JSON Yanıtı Değildir” hatası görürsünüz.

Bu hata pek çok sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Fakat en çok karşılaşılan hata biçimi, sitenizin kalıcı bağlantıları ve URL ayarları ile ilgilidir.

JSON hatasının temelinde neden kaynaklandığını incelediğimize göre gelin şimdi bu hatayı nasıl çözebileceğimize odaklanalım. Aşağıda yer alan 7 farklı çözüm yöntemi ile bu hatayı kolaylıkla çözebilirsiniz.

1. Kalıcı Bağlantıları Kontrol Edin

Bu hatayı alıyorsanız, öncelikle WordPress adresinizin ve Site adresinizin doğru ayarlandığından emin olmalısınız.

Bu ayarların kontrolü için yönetim panelinizde Ayarlar – Genel sekmesine girin. Burada sitenizin URL ayarlarını görüntüleyebilirsiniz.

wordpress json hatası

Hemen her WordPress websitesi için bu iki URL kutusunda yer alan site adları aynıdır.

Fakat bazen site sahibi WordPress’i kendi dizininde yayınlarken, websitesini farklı bir adreste yayınlayabilir. Bu durumda bu iki kutuda farklı URL’ler yer alır. Eğer site adresiniz bu bölümde yanlış girildiyse, bu WordPress JSON hatasının oluşmasına neden olur.

Eğer bu ayarlarda bir sorun olduğunu görüyorsanız, sitenizin url adreslerini güncellemeli ve yapılan değişiklikleri kaydetmelisiniz.

Genellikle bu bölümde her iki kutuyada (istisnalar hariç) aşağıdaki gibi bir URL yapısını yazmanız gerekir:

http://www.ornek-site.com
https://www.ornek-site.com

URL ayarlarınızı kendi site adınıza göre ayarladıktan sonra, tekrar yazınızı düzenlemeyi deneyebilirsiniz. Bu şekilde WordPress JSON hatasını çözüp çözmediğinizi de kontrol edebilirsiniz.

Eğer hala aynı hatayı görüyorsanız, bu yazımda yer alan diğer yöntemlere geçmenin vakti gelmiş demektir.

2. Kalıcı Bağlantı Yapısını Düzenleyin

WordPress temel özellikleri içerisinde, SEO dostu URL yapısı da vardır. Bu URL yapısı insanların okuyabileceği linkler üretmenizi sağlar.

Fakat bazı kullanıcılar, isteyerek veya istemeyerek sitelerinin kalıcı bağlantı ayarlarını bozabilir. Bu durum, WordPress’in geçerli bir JSON yanıtı alamamasına ve hata oluşmasına neden olur.

Bu sorunu düzeltmek için sitenizin yönetim panelinde Ayarlar – Kalıcı Bağlantılar bölümüne giriş yapın. Burada kalıcı bağlantılarınızı dikkatli bir şekilde kontrol edin.

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

Eğer bu ayarları nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, hazır olarak sunulan ayarlardan bir tanesini seçebilirsiniz. Daha sonrasında ise yaptığınız değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın.

Eğer kalıcı bağlantı ayarlarınızda bir problem varsa ve WordPress JSON hatasını bu yüzden alıyorsanız, kalıcı bağlantıları düzenledikten sonra hatanızın kaybolması gerekir.

Bunu denemek için yeniden bir yazınızı düzenlemek üzere açın ve hatanın kaybolup kaybolmadığına bakın. Eğer bu yöntemde işe yaramadıysa, gelin diğer çözümleri hep beraber inceleyelim.

3. (.htaccess) Dosyasını Yeniden Oluşturun

.htaccess dosyası WordPress tarafından URL’lerinizi kontrol etmek için kullanılır. Normalde bu dosya, WordPress tarafından otomatik olarak güncellenir ve yenilenir. Yukarıda anlattığım kalıcı bağlantıları düzenleme yöntemini yaparken de, .htaccess dosyanızı yenilemiş olursunuz.

Fakat, bazı durumlarda .htaccess dosyanız yenilenmeyebilir veya yanlış ayarlara sahip olabilir. Bu durumda da “JSON Yanıtı Geçersiz” hatası alabilirsiniz.

Bu durumu düzeltmek için FTP programınız veya cPanel yardımı ile websitenizin dosyalarını erişim sağlamalısınız. Daha sonrasında ise sitenizin kök dizininde bulunan .htaccess dosyasını düzenlemek üzere bilgisayarınıza indirmelisiniz.

.htaccess dosyanızı bir not defteri uygulaması ile düzenleyebilirsiniz. Düzenlemek için bu dosyayı açtıktan sonra burada bulunan tüm kodları silin ve aşağıdaki kodu .htaccess dosyanıza yapıştırın:

# BEGIN WordPress
 
RewriteEngine On
RewriteRule .* - [E=HTTP_AUTHORIZATION:%{HTTP:Authorization}]
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
 
# END WordPress

Sizinle paylaştığım bu kodu dosyanıza ekledikten sonra değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın. Daha sonrasında ise bu dosyayı sitenize geri yükleyin.

NOT: Bu dosyayı doğru yere yüklediğinizden emin olun. .htaccess dosyası sitenizin kök dizininde yer alır.

Yaptığınız değişiklikleri test etmek için, her zaman olduğu gibi bir yazınızı düzenlemek üzere açın. Eğer WordPress JSON hatası devam ediyorsa, diğer yöntemleri inceleyin.

4. Rest API Debug Loglarını İnceleyin

WordPress Json Hatası alıyorsanız, WordPress REST API’si bir sorunla karşılaşıyor demektir. REST API sitenizin server ile iletişim kurmasını sağlayan tekniklerin bütünüdür.

Bu hata loglarını sitenizin yönetim panelinde Araçlar – Site Sağlığı bölümünde inceleyebilirsiniz.

Burada, size sitenizde bulunan hatalar listelenir. Hatalardan birisi ise “REST API beklenmeyen bir sonuçla karşılaştı” olacaktır.

Burada bu hatanın üzerine gelerek, hatanın sebeplerini detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Eğer burada yazılanlar size anlamlı bilgiler vermiyorsa, diğer yöntemleri denemenizi öneririm.

5. Tüm Eklentileri Etkisizleştirin

Pek çok WordPress hatasında olduğu gibi, JSON hatasında da eklentiler baş şüphelilerdendir. Eklentilerin güncel olmaması, WordPress ile doğru çalışmaması veya kötü kodlar içermesi bu hatayı almanız için yeterli sebeplerdir.

Sizde bu hatanın sitenizde çalışan eklentilerden olup olmadığını kontrol etmek için, eklentilerinizi teker teker etkisizleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Ftp Aracılığıyla Eklenti Değiştirme
FTP aracılığıyla da eklenti etkisizleştirilebilir.

Her bir eklentiyi etkisizleştirdikten sonra, bu hatanın giderilip giderilmediğini test etmelisiniz.

Eğer sorunun bir eklentiden kaynaklandığını belirlerseniz, bu eklenti yerine muadilini kullanmayı seçebilir veya eklenti geliştiricisine bir mesaj atarak, oluşan hataların düzeltilmesini talep edebilirsiniz.

6. Klasik Editöre Geçiş Yapın

Eğer yukarıda bahsettiğim çözümler işe yaramdıysa, geçici süreliğine klasik editöre geçiş yapabilirsiniz. Eski tip editör, yeni blok editörüne göre çok daha basittir. Bu editör REST API üzerinden JSON yanıtı alma konusunda, çok daha az ihtiyaca sahiptir.

Klasik editöre geçiş yapmak için ise Classic Editor eklentisini sitenize yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekiyor.

Son Olarak

Bu yazımda, WordPress JSON hatasının olası sebeplerini ve bu hatayı nasıl çözebileceğinizi sizlerle paylaştım. Umarım yukarıda sizlere bahsettiğim çözüm yöntemleri sayesinde hatayı giderebilmişsinizdir.

Eğer yukarıdaki çözüm yöntemlerini uygulama konusunda sorun yaşıyorsanız, bana bu yazımın altında yer alan yorumlar bölümünden ulaşarak dilediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Bunun yanında, bu hataya dair eklemeler yapmak, benim gözden kaçırdığım çözüm yöntemlerini paylaşmak içinde mesaj atabilirsiniz.