WordPress, kendi içindeki özellikleri sayesinde, performans arttırma için WordPress JPEG Sıkıştırma özelliğini kullanır.

WordPress 4.5’ten önceki sürümlerde, sitenize yüklediğiniz her bir JPEG, WordPress tarafından %90 kalitesine indiriliyordu. Fakat, 4.5 sürümünde gelen güncelleme ile beraber, bu rakam %82’ye indirildi.

Pek çok site sahibi, orjinal resimler ile WordPress JPEG sıkıştırma sonrasında oluşan resimler arasında fark görmez. Fakat bir fotoğrafçıysanız veya çok yüksek kalitede görseller paylaşan bir siteye sahipseniz, bu sıkıştırma sizinde canınızı sıkabilir.

Eğer sizde websitenize yüklediğiniz resimlerde hiç bir kalite düşüşü olmasını istemiyorsanız, aşağıda sizlere bu işlemi nasıl yapabileceğinizi anlatacağım.

Bunun yanında resim kalitesini hiç önemsemeyen blog sahipleri de, %82 kalite oranını daha da düşürmek isterlerse, yine aşağıda anlatılanlar kendileri için oldukça yararlı olacaktır.

WordPress JPEG Sıkıştırma Nasıl Kaldırılır?

WordPress JPEG sıkıştırma özelliğini kaldırmak için tek yapmanız gereken, aşağıdaki kodu sitenizin functions.php adlı dosyasına kopyalamak:

add_filter('jpeg_quality', function($arg){return 100;});

Değeri 100’e ayarladığınızda, bu WordPress’in yüklenen tüm resimleri en yüksek kalitede sıkıştıracağı anlamına gelir. Eğer bir sanatçı veya fotoğrafçı değilseniz, arada çok fazla fark görmeyebilirsiniz. Fakat, yukarıda da bahsettiğim gibi, yüksek kalite görselleri sergilemek isteyenler için bu yapılandırma oldukça yararlı olacaktır.

WordPress JPEG Sıkıştırma Nasıl Arttırılır?

WordPress JPEG Sıkıştırma

Sitelerin hızlı açılması hem kullanıcı deneyimi için, hemde SEO kriterleri için çok önemlidir. Websitenizde yer alan görsellerde, sitenizin hızını oldukça fazla şekilde etkiler.

Bu yüzden sitenize yüklediğiniz görsellerin sıkıştırılmasını ve biraz kalite kaybı ile sergilenmesini tercih edebilirsiniz. WordPress’in temel sıkıştırma oranının %82 olduğundan bahsetmiştim. Eğer siz bu değeri daha da alta çekmek istiyorsanız, tıpkı bir önceki işlemde anlattığım gibi, aşağıdaki kodu sitenizin functions.php dosyasına yapıştırmanız yeterli olacaktır.

add_filter('jpeg_quality', function($arg){return 75;});

Bu işlemi yaptıktan sonra sitenizdeki güçük görselleri yeniden boyutlandırmak isteyebilirsiniz. Bunu WordPress araçları içerisinde yer alan “Regenerate Thumbnail” aracı ile kolaylıkla yapabilirsiniz.

Son Olarak

Umarım bu yazım, WordPress sitelerindeki görsellerin kalitesini pozitif veya negatif yönde önemseyen okurlarım için yararlı olmuştur.

Eğer WordPress JPEG sıkıştırma konusunda veya diğer medya optimizasyonları konusunda eklemek veya sormak istedikleriniz varsa, bu yazının altında yer alan yorumlar bölümünden bana ulaşabilirsiniz.