WordPress hotlink konusuna geçmeden önce, bu kelime kalıbının ne anlama geldiğini ve sitelerimizi nasıl etkileyebileceği hakkında konuşmanın doğru olacağını düşünüyorum.

WPabi’de çeşitli WordPress konularını ele alıyorum ve sizlere herşeyi adım adım anlatmaya gayret gösteriyorum. Oluşturduğum içeriklerin daha anlaşılabilir ve tabiki göz alıcı olması içinse, yazılarımda çeşitli görsel öğelere yer veriyorum. Bu görsellerin başka yerlerde yanlış bir biçimde kullanılmaması içinse WordPress hotlink korumasını sitemde etkinleştirmiş bulunmaktayım.

Peki bu bahsettiğimiz WordPress Hotlink nedir? Gelin biraz daha konunun derinine inelim. Biz, sitemizde yer alan resimleri, vektörleri ve fotoğrafları ShutterStock, Pixabay ve Freepik gibi çeşitli fotoğraf arşivlerinden (bedava ve premium) edinebiliyoruz. Bunun yanında kendi çizimlerimizi yapabilmek için Canva gibi online fotoğraf editörlerini de kullanıyoruz.

Fakat, site görsellerinde bizim gösterdiğimiz hassasiyeti gösteren pek çok blog bulunsa bile, her blog sahibi bu şekilde davranmayabiliyor. Çeşitli lisanslı görselleri bloglarında illegal biçimde kullananların yanında, hotlink yaparak işin kolayına kaçan pek çok site sahibi de bulunuyor.

Başka bir websitesinde yer alan bir resmi indirmeye bile gerek duymadan, sadece linkini kendi sitesinde yayınlayarak içerik hırsızlığının yanında, aynı zamanda kaynak hırsızlığı da yapan bloglar epey fazla.

Bir websitesinde hotlink açık olduğu sürece, bunun suistimal edilmeside oldukça kolay oluyor. Bende bu yazımda, sitelerimizde bazen saatlerimizi harcayarak, bazense para harcayarak kullandığımız görselleri korumanın bir yolundan bahsedeceğim. Öncelikle “Hotlink Nedir?” sorusunu cevaplandırdıktan sonra, sitelerinizde WordPress hotlink korumasını nasıl aktif duruma getirebileceğinizi sizlerle paylaşacağım.

Hotlink Nedir?

Kısaca anlatacak olursak, ‘A’ sitesinde yer alan bir görselin, ‘B’ sitesinde kullanılmasına hotlink veya hotlinking denir.

Örneğin blogunuzdaki bir yazıda ‘kediler.png’ adlı bir görsel kullandınız. Bu görselin bağlantı adresi, eğer bir WordPress platformuna sahipseniz  ‘https://www.site-adi.com/wp-content/uploads/2020/1/kediler.png‘ şeklindedir. Bu bağlantı yolunu başka bir sitede kullanmak için, bu bağlantıyı kopyalamanız ve yeni sitenize yapıştırmanız yeterlidir.

wordpress hotlink nedir nasıl yapılır

Sanırım, yukarıda bahsettiğim örnek, bir resim üzerinden WordPress hotlinkinin nasıl yapıldığını sizlere anlatmıştır. Hotlink başta zararsız görünebilir. Kullandığınız resimleri bedava kaynaklardan indirdiyseniz veya bu durumu çokta önemsemiyorsanız, böyle görünmesi de normaldir. Fakat, hotlinkin zararları sadece içerik hırsızlığıyla sınırlı değildir.

Eğer WordPress hotlink korumasına sahip değilseniz ve diğer siteler resimlerinizi bu şekilde kullanıyorsa, websitenizin bant genişliğine de zarar gelecektir. Özellikle bol resimli ve çok fazla ziyaretçi trafiğine sahip bir blogda, hotlink sayısı arttıkça website hızınız düşebilir ve hatta siteniz geçici süreliğine çökebilir.

Bu yüzden, sitelerimizde performans sorunlarının önüne geçebilmek ve içeriklerimizin korunmasını sağlamak için hotlink yapılmasını engellemek oldukça önemlidir.

.htaccess Dosyası İle WordPress Hotlink Koruması

WordPress hotlinkini bloklamanın en kolay yolu .htaccess dosyasını düzenlemektir. Daha önceki yazılarımda “.htaccess” dosyasını kullanarak php bellek limiti arttırma ve daha pek çok yararlı işlemi sizlerle paylaşmıştım. Bu özel dosyayı kullanarak, WordPress hotlink korumasını da sitelerimizde aktif duruma getirebiliriz.

Bu işlemi yapmak için öncelikle .htaccess dosyanızın bir yedeğini alın. Sitelerimizde çeşitli geliştirmeler ve düzenlemeler yapmadan önce yedek almak, oluşabilecek problemlerin önüne geçebilmek için önemlidir. Daha sonrasında ise bu dosyanızı düzenlemek için açın.

NOT: Eğer .htaccess dosyanızı bulamıyorsanız, cPanel ayarlarında “gizli dosyaları göster” seçeneğine tıklayın. 

Aşağıdaki kodu .htaccess dosyanızın en altına ekleyin:

/* WordPress Hotlink Koruması */

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?sizin-siteniz.com [NC]

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?google.com [NC]

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?facebook.com [NC]

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?twitter.com [NC]

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?diger-websiteler-
buraya.com [NC]

RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif)$ - [F]

Yukarıdaki kodu sitenize eklediğinizde kendi siteniz, Facebook, Twitter ve Google dışındaki tüm sitelerde hotlinkingi engellemiş olursunuz. Bunun yanında, yukarıdaki kodda yer alan “diger-websiteler..” bölümüne istediğiniz siteyi ekleyerek, bu sitelerin de resimlerinizi hotlink yapmasına izin verebilirsiniz.

Eğer sosyal medya sitelerinde de hotlinke izin vermek istemiyorsanız, kodunuzda bu sitelerin yer aldığı satırları silmeniz yeterli olacaktır.

Son olarak, en son kod satırınıda incelemeniz önemli. Bu satırda, hangi resim formatlarına bu kuralları uygulayacağınızı belirtebilirsiniz. Siz, kendi sitenizde kullandığınız resim formatlarına göre bir ayar yapabilirsiniz. Tüm işlemleriniz bittikten sonra .htaccess dosyasındaki değişiklikleri kaydetmeyi de unutmayın.

İşte bukadar! Server seviyesinde WordPress hotlink korumasını başarıyla uyguladınız.

Son Olarak

Bu yazımda sizlerle paylaştığım hotlink engelleme yöntemi sadece üst alanadı seviyelerinde işe yarar. Eğer subdomainler kullanıyorsanız, hosting sağlayıcınızla konuşarak bu işlemi onlara da yaptırabilirsiniz.

Bunun yanında, WordPress hotlink korumasını sağlayan çeşitli eklentilerde mevcuttur. Fakat, bu yazımda bahsettiğim yöntem en hızlı ve en güvenli yoldur.

Umarım bu yazım, sitelerindeki görsellerin ve website serverının sağlığını düşünen okurlarım için yararlı olmuştur. Sitelerinizde hotlink bloklama işlemini yaparken takıldığınız yerleri benimle paylaşabilirsiniz. Size yardım etmekten mutluluk duyarım.