WordPress admin şifresi değiştirmek için kolay bir yol mu arıyorsunuz? Bu yazımda tam 6 yöntemle admin şifrenizi nasıl değiştirebileceğinizi anlatacağım.

Hackerlar veya meraklı gözlerin tespit ettiği şifreleriniz, başınıza büyük sıkıntılar açabilir. Bu yüzden, zaman zaman sitenizin yönetim hesaplarının şifrelerini değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Yada şifrenizi unutmuş ve yönetim paneline giremiyorsanız, yeni bir şifre belirlemek için admin şifresini sıfırlamanız gerekebilir.

Bu yazımda 6 farklı yöntem ile WordPress admin şifresi değiştirmeyi ve sıfırlamayı sizlerle paylaşacağım. Bu yöntemlerin bir kısmı teknik bilgi gerektirse bile, sizler için hazırladığım görsellerle süreci adım adım takip edebilirsiniz.

Neden WordPress Admin Şifresi Değiştirmek İstersiniz?

WordPress sitenizdeki kullanıcıların şifrelerini ve WordPress admin şifresini çeşitli nedenlerle değiştirmek isteyebilirsiniz. Aşağıda en genel şifre değiştirme nedenlerini bulabilirsiniz:

  • Birisi hesabınıza giriş yaptıysa veya sitenizi hacklemeye çalışıyorsa
  • Şifrenizi unuttuysanız (en genel sebep)
  • Daha önce birisiyle şifrenizi paylaştıysanız ve artık paylaşmak istemiyorsanız

WordPress şifrelerinizi çeşitli yöntemlerle değiştirebilirsiniz. Bazı durumlarda basitçe “Şifremi Unuttum” diyerek değiştirirken, bazen email adresinizle ilgili sorunlar bunu yapmanızı engelleyebilir. Aşağıda her website sahibinin kullanıcı şifrelerini değiştirebilmesi için bilmesi gereken 6 yöntemi inceleyebilirsiniz. Size en uygun olanı ile WordPress admin şifrenizi ve diğer kullanıcıların şifrelerini değiştirebilirsiniz.

1. WordPress Şifresini Giriş Sayfasından Değiştirmek

WordPress admin şifresini giriş sayfasından değiştirmek en hızlı ve en kolay çözümdür. Eğer şifrenizi unuttuysanız, kullanıcı adı ve email bilgileriniz ile yeni bir şifre edinebilirsiniz.

WordPress giriş sayfanız aşağıdaki gibi görünür:

Eğer şifrenizi giriş panelinden değiştirmek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle ekranınızda bulunan “Şifrenizi mi Unuttunuz?” seçeneğine tıklayın.

wordpress şifre değiştirme

Adım 2: Yeni açılan ekranda WordPress sizden email adresiniz veya kullanıcı adınızı girmenizi isteyecek.

Adım 3: Bilgileri girdikten sonra Yeni Parola Al butonuna basın.

wordpress şifre değiştirme

Adım 4: Eğer bilgileri doğru girdiyseniz, daha sonrasında kayıtlı email adresinize bir şifre sıfırlama linki gelicek.

NOT: Eğer bu maili siz şifre sıfırlamadığınızda da alıyorsanız, bu başka birisinin hesabınıza giriş yapmayı denediğinin işaretidir. Böyle bir durumda hem email adresinizi hemde şifrenizi değiştirmenizi öneriyorum. Ayrıca WordPress yönetici şifrenizi korumanın yollarını bu yazımda inceleyebilirsiniz.

Adım 5: Email adresinize gelen linke tıkladığınızda yeni bir WordPress sayfası açılacak. Burada yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz.

Adım 6: Şifrenizi belirledikten sorna “Şifreyi Sıfırla” butonuna basın. Eğer şifrenizle alakalı bir sıkıntı yoksa “Şifreniz başarıyla sıfırlandı.” mesajını göreceksiniz.

Daha sonrasında yeni belirlediğiniz şifre ile WordPress sitenize giriş yapabilirsiniz.

2. WordPress Şifresini Yönetim Panelinden Değiştirmek

İkinci yöntemimizde tıpkı ilki kadar kolay ve hızlı. Eğer WordPress admin şifresini unutmadıysanız ve hala yönetim panelinize girebiliyorsanız, buradan da şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Adım 1: Yöntemi panelinizde Kullanıcılar > Profiliniz yolunu izleyin. Burada kullanıcı hesabınıza ait tüm bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Adım 2: Burada hesap ayarları bölümünde WordPress şifrenizi kontrol edebilirsiniz.

Adım 3: Şifrenizi değiştirmek için tek yapmanız gereken “Şifre Oluştur” butonuna basmak. Bu butona bastığınızda WordPress size oldukça iyi hazırlanmış yeni bir şifre verecektir.

Adım 4: Eğer bu şifre yerine kendiniz bir şifre kullanmak istiyorsanız buda mümkün. Orada oluşturulmuş olan yeni şifreyi silip, kendinize özgü bir şifreyi yazabilirsiniz.

WordPress Şifresi Üretici

Adım 5: Yeni şifrenizi belirledikten sonra “Değişiklikleri Kaydet” butonuna basın. Bundan sonra yeni şifreniz ile sitenize giriş yapabilirsiniz.

NOT: Bu değişikliği yapmak sizi yönetim panelinizden çıkış yapmaya zorlamaz. Bunun yerine sadece “profil ayarları kaydedildi” mesajı alırsınız.

Şifrenizin değişip, değişmediğini kontrol etmek için önce eski şifrenizle, daha sonrasında da yeni belirlediğiniz WordPress üye şifresi ile giriş yapmayı deneyebilirsiniz.

3. WordPress Şifresini PHPMyAdmin İle Değiştirmek

Bu yazımda anlatacağım 3. yöntem biraz daha teknik bilgi gerektir ve zordur. Bu yöntemi sadece giriş sayfasından veya yönetici panelinden WordPress admin şifresini değiştiremiyorsanız uygulamanızı tavsiye ederim.

Bu yöntemde WordPress sitenizin veritabanında düzenlemeler yaparak WordPress admin şifresi değiştirme işlemini yapacağız.

PHPMyAdmin içerisinde tüm önemli site bilgilerini tutan veritabanı klasörüdür. Şifreleriniz, yazılarınız, menüleriniz, tasarımlarınız ve aklınıza gelebilecek hemen herşey burada tutulru.

Adım 1: Cpanel hesabınıza giriş yapın.

Adım 2: Burada PHPMyAdmin’i bulun ve üzerine tıklayın. (arama bölümünü kullanabilirsiniz)

wordpress şifre değiştirme

Adım 3: Yeni açılan pencerede ekranın sol tarafında tüm veritabanı bilgilerinizi göreceksiniz.

Adım 4: Örnekte de gördüğünüz gibi sitemizin veritabanı bilgilerini aşağıda inceleyebilirsiniz.

Adım 5:  Sitenizin veritabanı dosyalarını açmak için “+” simgesine tıklayın. Bu şekilde tüm veritabanı dosyalarını göreceksiniz.

wordpress şifre değiştirme

Adım 6: Şimdi aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi “Dışa Aktar” butonuna tıklayın. Burada dışa aktarım seçeneklerini ayarlayabilirsiniz. Fakat biz basit tutacağız ve “Git” butonuna basacağız.

ÖNEMLİ: Dışa aktardığınız yani bilgisayarınıza indirdiğiniz dosyayı güvenli bir yerde tutun. Bu dosya olası bir sorunla karşılaşıldığında sitenizin yedeği olacaktır.

wordpress şifre değiştirme

Adım 7: Yedeklemeyi tamamladıktan sonra veritabanı sayfasına geri dönün ve tüm veritabanı bilgilerinizi görmek için “+” simgesine tıklayın.

Adım 8: Açılan seçeneklerden wp-users adındaki veritabanı dosyasını bulun bulun. Eğer websitenizi başka birisi kurduysa, bu dosyanın adı farklı olabilir. Ama genelde buna benzer bir kelime ile olacağından eminim.

Adım 9: wp-users veritabanı dosyasını açtığınızda sitenize kayıtlı tüm üyelerin listesini göreceksiniz.

NOT: Bu dersteki tüm materyaller test websitemizde oluşturulmuştur. Tamamı örnek içeriktir.

Adım 10: Burada yer alan sütunlarda user_pass tablosunu göreceksiniz. Burada sizin şifreniz yer alıyor. Fakat bu sizin gerçek şifreniz değil. Bu bir şifrelenmiş yazıdır ve eğer hackerlar veritabanınıza giriş yaparsa şifrelerinizi görememesini sağlar.

wordpress şifre değiştirme

Adım 11: Artık şifre sıfırlama işlemine geçebiliriz. Şifrenizi değiştirmek için “Düzenle” butonuna basın.

Adım 12: Yeni açılan ekranda user_pass satırını bulun.

Adım 13: Fonksyionlar sekmesinden ‘MD5’ i seçin ve yeni şifrenizi girin. Daha sonrasında ise ‘Git’ butonuna basmayı unutmayın.

wordpress şifre değiştirme

Adım 14: Düzenlemelerinizin kaydedildiğini kontrol etmek için wp_users veritabanına geri dönüp, kullanıcı listelerinde şifrenizi kontrol edebilirsiniz.

Bu işlemden sonra WordPress sitenize yeni şifrenizle giriş yapabilirsiniz. WordPress admin şifresi değiştirmek için veritabınında düzenleme yaptığımız bu yöntem bir hayli teknik detay içeriyor. Bu yüzden bir sonraki yöntemi de deneyebilirsiniz.

4. WordPress Şifresini MySqL Kullanarak Değiştirmek(Kısa Yol)

Eğer PHPMyAdmin ile veritabanı üzerinden WordPress admin şifresini değiştirmek size zor geldiyse, MySQL yöntemini de kullanabilirsiniz.

Adım 1: Bir önceki yöntemdeki menüden MySQL sekmesine tıklayın.

Adım 2: Aşağıdaki kodu, yeni açılan editöre yapıştırın:

UPDATE `wp_users` SET `user_pass`= MD5('sifreniz') 
WHERE `user_login`='kullanici-adiniz';

‘sifreniz’ ve ‘kullanici-adi’ bölümlerini kendi bilgilerinizle değiştirmeyi unutmayın.

Adım 3: Değişiklikleri tamamlamak için ‘Git’ butonuna basın.

Adım 4: Yeni şifreniz ile giriş yapmayı deneyin. Bu şekilde yaptığınız değişikliklerin doğru olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

5. WordPress Şifresini FTP İle Değiştirmek

Bu göstereceğim yöntem oldukça teknik bir işlemdir ve bu işlemi yaparken dikkatli olmanızı öneriyorum.

Adım 1: FTP ile sitenize bağlanın ve functions.php dosyasına bilgisayarınıza indirin. Bu dosyaya hiç bir şekilde dokunmayın. Hem site sağlığı, hemde bu yöntemde gerektiği için bu dosyayı daha sonra tekrar kullanacağız.

Adım 2: Daha sonrasında bu dosyayı düzenlemek için açın ve functions.php dosyasında ikinci satırın sonunda ” <?php ” nin hemen ardından aşağıdaki kodu ekleyin:

wp_set_password(‘sifre’,’admin’);

NOT: Yukarıdaki kodda kullanıcı adınızı yazın ve şifre bölümünü istediğiniz gibi düzenleyin. Bu örnekte herşeyin basit olması için şifremizi “sifre” ve kullanıcı adını “admin” yapıyoruz.

Adım 3: Düzenlediğiniz functions.php dosyasını tekrar FTP yolu ile tema dosyanızın içine yükleyin.

Adım 4: Yeni belirlenen şifre ve kullanıcı adı ile sitenize tekrar giriş yapın.

Adım 5: Yönetim panelinize giriş yaptıktan sonra kullanıcı profiliniz üzerinden, 2. yöntemde anlattığım gibi şifrenizi değiştirin. Daha sonrasında functions.php dosyasındaki değişiklikleri geri alın. Bunun için önceden yedeklediğiniz dosyayı geri yükleyebilirsiniz.

NOT: Eğer eklediğiniz kodu functions.php dosyasından silmezseniz, WordPress şifrenizi sürekli sıfırlayacaktır. Bu yüzden 5. adımı uygulamayı kesinlikle unutmayın.

6. WordPress Şifresini Acil Şifre Sıfırlama Scripti İle Değiştirin

Öncelikle bu yöntemi sadece diğer yöntemler işe yaramadığında kullanmanızı tavsiye ediyorum. WordPress admin şifresi değiştirmek için kullanacağımız son yöntem doğru uygulanmadığında sitenizi bozabilir, güvenlik açıkları oluşturabilir.

Bu yöntemde acil şifre sıfırlama scriptini kullanarak WordPress admin şifrenizi değiştireceğiz.

Adım 1: Bu linkten acil sıfırlama script kodunu kopyalayın.

Adım 2: Yeni bir dosya oluşturun ve adını emergency.php yapın. Daha önce kaydettiğiniz acil şifre sıfırlama kodunu dosyanıza yapıştırın. Sonrasında bu dosyayı WordPress yüklemenizin olduğu kök dizine yükleyin.

Adım 3: Bu scripti tarayıcınızda açın: https://siteadi.com/emergency.php

Adım 4: Açılan ekranda kullanıcı adınızı girin ve şifrenizi belirleyin. Daha sonrasında ise ayarları kaydetmeyi unutmayın.

Adım 5: Herşeyi tamamladıktan sonra emergency.php dosyasını kök dizininizden silmeyi unutmayın. Hackerlar bu dosyayı keşfederse, sitenizi kolaylıkla ele geçirebilir.

Son Olarak

WordPress admin şifresini değiştirmek istiyorsanız veya unuttuysanız, email adresinizi hatırlamıyorsanız, işiniz bir hayli zorlaşabilir. Fakat bu ileri seviye tekniklerle şifrelerinizi veritabanından veya script yardımı ile de değiştirebilirsiniz.

Eğer email adresinize giriş yapabiliyorsanız ilk iki yöntem sizin için yeterli olacaktır. Aksi durumda ise diğer yöntemleri sırası ile deneyebilirsiniz.

Umarım bu yazım sizler için faydalı ve yeterince açıklayıcı olmuştur. Eğer WordPress admin şifresini sıfırlama konusunda sorunlar yaşıyorsanız, yorumlar kısmından bana istediğiniz soruyu yöneltebilir veya eklemek istediklerinizi belirtebilirsiniz.