Hiç kimse WordPress sitesinde 502 Bad Gateway hatasını görmek istemez. Bu hata meydana geldiğinde, site ziyaretçilerinizi rahatsız edecek bir durum oluşur. Hatta daha da kötüsü, siteniz saatlerce kapalı kalabilir ve arama motoru sıralamarında geriye düşebilir.

Her nekadar can sıkıcı bir hata olsa da, WordPress’te her hatada olduğu gibi, 502 Bad Gateway hatasında da çözümler mevcut. Tabii çözümü yaparken bazı incelemelerde bulunmanız gerektiğini de unutmayın.

Bende bu yazımın ilk bölümünde, bu hatanın neden kaynaklandığını sizlere açıklayacağım. Daha sonrasında ise bu hatayı çözmenin 3 farklı yolunu sizlerle paylaşacağım.

502 Bad Gateway Hatası Nedir?

502 hatasının ne olduğuna geçmeden önce, hatamızın adında bulunan “Gateway” kelimesinin ne anlama geldiğine bakalım. “Gateway” yani sözlük manası olarak “Geçit” sözcüğü bir ağın diğer ağlar ile çalışmasını, iletişim kurmasını sağlayan aletin adıdır.

Yani 502 Bad Gateway hatası aldığınızda, bu hata yüksek olasılıkla server seviyesinde bir hatadır. Bu yüzden bu hatanın çözümü zaman zaman zorlayıcı olabilir.

502 Bad Gateway Hatasının Nedenleri

502 hatasını çözmenin en doğru yolu, bu hatanın neden kaynaklandığını bulmanızdır. Aşağıda bu hatanın nelerden dolayı kaynaklanabileceğini inceleyebilirsiniz.

  • Fazla yüklenilen ağlar
  • Tarayıcı hataları
  • Evinizdeki internet ağı ve modem problemleri
  • WordPress eklentilerinin uyumsuzluğu
  • Bozulmuş cache dosyaları
  • Güncel olmayan yazılımlar

Bu problemlerden bazıları oldukça kolay bir şekilde çözülebilir. Fakat server tarafında yaşanan fazla yüklenme veya diğer bozuklukların çözümü daha zor ve vakit kaybettirici olabilir.

Bu yüzden, bu hatayı aldığınız zaman, hosting sağlayıcınız ile görüşmeden önce aşağıdaki yöntemlerden bazıları ile bu hatayı sonlandırmayı deneyebilirsiniz. Eğer durum yine de değişmiyorsa, hosting sağlayıcınız ile irtibata geçmeniz de gerekebilir.

Gelin şimdi hep beraber 502 Bad Gateway hatasını nasıl çözebileceğimizi 3 farklı yöntem ile inceleyelim.

1. Sayfanızı Yenileyin ve Tarama Verilerini Temizleyin

Yazımın başında da belirtiğim gibi, 502 hatası bazen geçici olabilir. Bu yüzden, 502 hatası aldığınız zaman ilk yapmanız gereken şey, sayfanızı yenilemek ve tarama verilerini temizlemek olmalıdır.

Cache temizliğini her tarayıcıda farklı şekilde yapabilirsiniz. Eğer Google Chrome kullanıcısıysanız, ekranın sağ üst köşesinde bulunan 3 Nokta butonuna basın. Daha sonrasında “Gizlilik ve Güvenlik” sekmesine giriş yapın.

502 Gateway Hatası Çözümü

Daha sonrasında aşağıdaki resimde de gösterdiğim “Tarama Verilerini Temizle” seçeneğine tıklayın.

502 Gateway Hatası Çözümü

Önünüze açılan pencerede “Gelişmiş” sekmesine gelin ve aşağıdaki resimde yer alan bölümleri sizde işaretleyin. Daha sonrasında ise “Verileri Temizle” butonuna basarak işlemi tamamlayın.

Eğer tarayıcı verilerini temizlediyseniz, sayfanıza geri dönün ve yenileyin. Eğer hataya neden olan şeyler bozulmuş cache veya cookies dosyaları ise, sorunun çözüldüğünü göreceksiniz.

2. Bozuk ve Uyumsuz Eklentileri Kontrol Edin

Bazı durumlarda WordPress eklentileri de 502 Gateway hatasına neden olabiliyor. Cache eklentileri her nekadar bu tarz sıkıntıları çözmenizde size yardımcı olsa bile, bir dedektif gibi eklentilerinizi teker teker kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

Eğer sitenizin arka bölümüne, yani yönetim paneline erişiminiz varsa, eklentileri teker teker etkisizleştirip, sayfanızı yenileyebilirsiniz. Bu sayede eğer bu hataya bir eklenti neden oluyorsa, kolaylıkla tespitini sağlayabilirsiniz.

Binlerce eklenti ve tema olanağını bize sunan WordPress içerisinde, her eklentinin bir muadili bulunuyor. Bozuk eklenti tespitinden sonra, kullanıcı yorumlarını ve güncelliğini de göz önüne alarak yeni bir muadili deneyebilirsiniz.

Eğer site yönetim panelinize erişimiz yoksa, korkmayın! Aynı işlemi sadece biraz daha zaman harcayarak File Transfer Protocol yani FTP aracılığı (Örneğin FileZilla programı) ile de yapabilirsiniz.

Gerekli FTP bilgilerinizi hosting şirketinizden aldıktan sonra bu programı kullanarak website dosyalarınıza erişim sağlayın. Daha sonrasında ise “wp-content” dosyasının içerisinde yer alan bir diğer dosyayı “plugins” açın:

Ftp Aracılığıyla Eklenti Değiştirme

Bu dosyanın içerisinde sitenize yüklenmiş tüm eklentileri isimleriyle beraber göreceksiniz. Yapmanız gereken ise çok basit. Tıpkı yönetim panelinde olduğu gibi, eklentileri teker teker etkisiz duruma getirmeniz gerekiyor. Bunu yapmak için ise yapacağınız tek işlem, o an denediğiniz eklenti dosyasının ismini geçici süreliğine değiştirmek.

Bu işlemi yaparken kullanabileceğiniz en pratik yöntem ise her bir eklentiyi yeniden adlandırırken, eski adının sonuna “X” harfini yazmaktır.(Ben şahsen bu yöntemi çok pratik buluyorum) Bu şekilde eklentinizin orjinal ismini de unutmamış olursunuz. Malum, her eklentiyi yeniden eski haline döndürmek ve etkinleştirmek isteyebilirsiniz.

FTP ile Eklenti İsmi Değiştirme

Eklenti denemelerinizi teker teker yaparak 502 Bad Gateway hatasının kaybolup kaybolmadığını web sayfanızı yenileyerek inceleyebilirsiniz.

3. PHP Timeout Limitini Yükseltin

Every server has a PHP timeout limit that determines how long a process can run. This prevents users from abusing server resources, especially on shared servers.

Bütün serverlar PHP timeout limitine sahiptir. Buda işlemlerinizin nekadar süre devam edebileceğini belirler. Bu önlem genellikle paylaşımlı hosting kullananlar için, server kapasitesini kötüye kullanmaları için alınmıştır.

Eğer büyük dosyaları WordPress sitenize yüklemek istiyorsanız, bu limiti aşabilirsiniz. Bu yüzden PHP Timout Limitini arttırmak, sitenizde hataya sebep olan durumu ortadan kaldırabilir.

PHP timeout limitini arttırmak için .htaccess dosyasını kullanabilirsiniz. FTP veya cPanel yardımıyla site dosyalarınızı açıp .htaccess dosyasının yerini belirleyin.

Daha sonrasında bu dosyayı açıp aşağıdaki kodu içine yapıştırın. Kodu ekledikten sonra .htaccess dosyanızı kaydetmeyi unutmayın.

php_value max_execution_time 300

Bu işlemi yaptıktan sonra sayfanızı yeniden yükleyin. Eğer 502 hatası devam ediyorsa, kodun içerisinde yer alan 300 numarasını yükseltmeyi de deneyebilirsiniz. Fakat bazı hosting firmaları bu limiti de tamamen kendileri belirlemektedir. Bu konuda sorun yaşarsanız, hosting firmanızdan bu limiti arttırmalarını talep edebilirsiniz.

4. Bu Yöntemler İşe Yaramadıysa Ne Yapmalısınız?

If none of the above solutions have worked for you, there’s probably a server-level issue causing your 502 Bad Gateway response. It may be an outage or some other issue that’s beyond your control.

Eğer yukarıda sizlerle paylaştığım çözümler işe yaramadıysa, hatanızın sebebi büyük olasılıkla server kaynaklıdır. Böyle bir durumda aslında sizin yapabileceğiniz çokta bir şey yok.

Eğer hatanın server kaynaklı olduğuna inanıyorsanız, hosting sağlayıcınızla görüşmeniz ve durum hakkında bilgi almanız faydalı olacaktır. Destek ekipleri genelde bu durumları kısa sürede çözse bile, bilgi sahibi olmanız size yarar sağlayacaktır.

Eğer sorunun çözümü hosting şirketiniz tarafından kısa vadede çözüme ulaştırılamıyorsa, bu durumda hosting sağlayıcınızı değiştirmeyi de düşünebilirsiniz.

Son Olarak

Bu yazımda 502 gateway hatasının nedenlerini ve çözüm yöntemlerini sizlerle paylaşmaya çalıştım. Umarım bu hatayı alan okurlarım, benim anlattıklarım sayesinde sitelerindeki sorunları çözebilir.

Eğer çözüm yöntemlerini uygulama konusunda sorun yaşıyorsanız veya bu hataya dair başka bilgiler eklemek istiyorsanız, bu yazının altında yer alan yorumlar kısmında dilediğiniz mesajları bana iletebilirsiniz.