WordPress sitenizde 500 internal server hatası mı görüyorsunuz? Bu hata WordPress’te en çok yaşanan sıkıntılardan birisidir. Hata size herhangi bir bilgi de vermediği için, pek çok acemi kullanıcı bu durumda ne yapacağını bilemez. Bende bu yazımda 500 internal server hatasını nasıl çözebileceğinizi sizlerle paylaşacağım.

500 Internal Server Hatası Nedir?

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, bu hata WordPress’e özgü bir hata değildir. Herhangi bir websitesi de bu hatayla karşılaşabilir. Bunun yanında, bu hata websitesi sahibine ve geliştiricelere hiç bir bilgi vermez.

Internal server hatasını nasıl çözebileceğinizi sormak, bir doktora ağrın olduğunu söyleyip, nerenin ağrıdığını söylememeye benzer.

WordPress için konuşacak olursak, 500 internal hatası genellikle bir tema veya eklentiden kaynaklanır. Diğer olası sıkıntılar ise PHP memory limitinizde veya .htaccess dosyanızdaki bozukluklar olabilir.

Hatanın kaynaklanma sebeplerinden bahsettiğimize göre, gelin şimdi bu hatayı nasıl çözebileceğimizi hep beraber inceleyelim.

1. htaccess Dosyanızı Kontrol Edin

500 internal server hatasının sebebini ararken öncelikle .htaccess dosyanızı incelemenizi öneririm. Bu dosya içerisinde oluşan karışıklıklar ve yazım hataları sitenizin bozulmasına yol açabileceği gibi, bu tarz hatalar almanıza da neden olabilir.

cPanel veya FTP aracılığı ile .htaccess dosyanıza ulaştıktan sonra, bu dosyayı bilgisayarınıza yedekleyin. Daha sonrasında ise kullanmakta olduğunuz .htaccess dosyasının adını değiştirin.

Eğer sorun bu dosya kaynaklı ise siteniz açılacaktır. Daha sonrasında sitenizde bir şey yapmadan önce yönetim panelinizde bulunan Ayarlar – Kalıcı Bağlantılar sayfasına giriş yapın. Değişiklikleri kaydet butonuna basın. Bu işlem, sitenizin sizin için yeni bir .htaccess dosyası oluşturmasını sağlayacaktır.

Eğer bu yöntem işe yaramadıysa, eski .htaccess dosyanızı geri yükleyip, yazımın devamında bulunan diğer yöntemleri uygulamaya başlayabilirsiniz.

2. PHP Memory Limit Arttırma

Bazen bu hatayı alma sebebiniz, PHP memory limitinizin dolması olabilir. Fakat korkmayın, her şeyde olduğu gibi, memory limit konusunda da çözüm şansımız var.

Bu hatanın PHP memory limit kaynaklı olabileceğini düşünüyorsanız, “PHP Memory Limit Nasıl Arttırılır?” adlı yazımı inceleyerek, sadece 1-2 dakika içerisinde limitinizi yükseltebilirsiniz.

Eğer yukarıda alıntıladığım yazımı okuyup, limit arttırma işlemini yaptıysanız, sayfanızı yenileyin. Sorunun çözülüp çözülmediğine göre diğer yöntemlere geçiş yapabilirsiniz.

WordPress Memory Limit Arttırma

NOT: PHP Memory Limit genellikle kötü kodlanmış eklentiler ve temalar tarafından kaynaklanmaktadır. Eğer “Bellek Tükendi” hatasını sıklıkla alıyorsanız, öncelikle hosting firmanızla görüşmenizi, daha sonrasında ise bu hataya sebep olabilecek tema ve eklentileri sitenizden temizlemenizi öneririm.

3. Tüm Eklentileri Etkisizleştirin

Eğer yukarıda sizlerle paylaştığım çözüm yöntemleri de işe yaramadıysa, büyük olasılıkla 500 internal server hatası almanıza yol açan bazı eklentilere sahipsiniz demektir.

Fakat hangi eklentinin soruna yol açtığını bulmak malesef çok kolay değil. Tüm eklentileri teker teker etkisizleştirmelisiniz. Bazı durumlarda 500 internal server hatası alanlar, yönetim panellerine de giriş yapamayabilir. Eğer sizde yönetim panelinize erişim sağlayamıyorsanız, bir FTP programı aracılığıyla eklentilerinizi etkisizleştirebilirsiniz.

Eklentilerinizi FTP yoluyla etkisizleştirmek için öncelikle sitenize bağlanın. Daha sonrasında eklentilerinizin bulunduğu “plugins” klasörünü açın. Karşınıza sitenizde yer alan tüm eklentiler gelecektir.

Etkisizleştirmek istediğiniz eklentilerin klasör adlarının sonun “X” harfi koyun. Bu şekilde eklenti etkisizleşmiş olacaktır. Her bir eklentiyi bu şekilde tek tek deneyerek, hangi eklentinin sitenizde 500 internal server hatası verdiğini bulabilirsiniz.

FTP ile Eklenti İsmi Değiştirme

Veya daha kısa bir yol seçmek istiyorsanız ve öncelikle bu hatanın eklentiler yüzünden mi kaynaklandığını sorguluyorsanız, “plugins” klasörünüzün ismini değiştirmeniz de yeterli olacaktır. Böylece tüm eklentileriniz inaktif duruma gelecek ve hatanızın eklentiler yüzünden oluşup oluşmadığını görebileceksiniz.

4. WordPress Dosyalarını Yeniden Yükleyin

Eklentilerinizde bir sorun olmadığı kanısına vardıysanız, WordPress temel dosyalarını tekrar yüklemeniz iyi olacaktır. Unutmayın ki, bu dosyaları yeniden yüklemek, sitenizin hiç bir bilgisini kaybetmenize yol açmaz.

WordPress dosyalarını yeniden yüklemek için WordPress.org sitesine giriş yapın ve “İndir” butonuna basın.

Bu indireceğiniz dosya zip dosyası olacaktır. Daha sonrasında zip dosyasını bilgisayarınızda açın. WordPress dosyalarının burada yer aldığını göreceksiniz.

Dosya açma işleminden sonra ise bir FTP aracılığıyla veya cPanel yardımıyla sitenize erişim sağlayın. Daha sonrasında wp-admin ve wp-includes dosyalarını sitenize yükleyin. Zaten büyük olasılıkla çoğunluğu aynı olan bu dosyaları bu şekilde yenilemiş olacaksınız.

5. Hosting Sağlayıcınız İle Görüşün

Eğer yukarıda sizlerle paylaştığım hiç bir çözüm işe yaramazsa, daha fazla yardım almanızın zamanı geldi demektir. Bu durumda hosting sağlayıcınız ile iletişime geçin ve server loglarını kontrol etmelerini isteyin. Bu sayede hatanın nerede oluştuğunu görüntüleyebilirsiniz.

505 internal server hatası

Son Olarak

Bu yazımda 500 internal server hatasının neden kaynaklandığını ve çözmeniz için yapmanız gereken adımları sizlerle paylaştım. Umarım karşılaştığınız hatanın çözümünü bu yazımın içerisinde bulabilmişsinizdir.

Sizde bu hataya dair başka çözümler biliyorsanız, eklemek istedikleriniz varsa bu yazımın altında yorum atarak bana ulaşabilir, bu yazının gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Bunun yanında FTP kullanımı, dosya aktarımı ve diğer konularda yardıma ihtiyacınız olursa da, benimle iletişim kurmak için yorum yapabilirsiniz.