Pek çok WordPress kullanıcısı, bloglarını oluştururken Ücretli WordPress temaları yerine bedava temaları tercih ediyor. Aslında bunun sebebini anlamak için çok fazla araştırma yapmayada gerek yok. Maddi harcamaların yanında, WordPress ekosisteminde bulunan yüzlerce kaliteli bedava tema, site sahiplerinin de tercihlerini etkiliyor.

Evet, tamamen bedavaya harika WordPress temaları bulabiliyoruz. Fakat, gelişmiş özelliklerle gelen ücretli WordPress temaların yapabildiği pek çok şeyi, bedava temalar ile yapamıyoruz. Bedava temalarda pek çok özelliği bulsak bile, bu özelliklerin hepsinin bir arada olduğu bedava seçenekler yok denilecek kadar az.

Her konuda olduğu gibi, tema konusunda da fikir ayrılıkları olabilir. Ücretli temaların avantajları olduğu kadar, bedava temalarında avantajları vardır. Bu yüzden bir karar vermeden önce her seçeneği değerlendirmekte fayda var.

Sitelerimize ve bloglarımıza WordPress teması seçerken pek çok kriteri göz önüne alırız. Bunlardan birisi de, hangi tür temalar ile çalışacağımızdır. Bedava olanlar ile mi, yoksa ücretli WordPress temaları ile mi? Bende bu yazımda, ücretli temaları bedava olanlardan ayıran en belirgin özellikleri sizlerle paylaşmak istedim.

Aşağıda ücretli temaları öne çıkaran en belirgin 10 farkı inceleyebilirsiniz. Bu şekilde bir WordPress teması seçerken hangi türde bir tema kullanacağınıza da daha rahat karar verebilirsiniz.

1. Tasarım

WordPress ücretli temalarını kullanmanız için en büyük neden büyük ihtimalle tasarım özellikleridir. Premium temalar genellikle çok daha büyük bir dikkatle ve özenle hazırlanır. Bu temalardaki kodlar çok daha temiz bir şekilde geliştirilmiş olur ve tasarımlarda bir okadar göz alıcıdır. Bedava temalardan bahsedecek olursak, bu tarz temalar tasarlanırken fazla özen gösterilmez. WordPress tema dizininde bulunan bedava temaların çok ufak bir kısmı temiz kodlanmış ve göz alıcı bir tasarıma sahip olur.

Bunun yanında, hemen her premium WordPress teması HTML ve CSS standartlarına uygun şekilde kodlanır. Buda sitenizin SEO kriterlerine uygunluğunu etkiler. Farklı renk seçenekleri, yerleşim düzenleri, özel sayfalar ve özel yazı tipleri de ücretli WordPress temalarının tasarımsal açıdan önemli avantajlarından bir kaçıdır.

2. Tema Kontrol Paneli

Premium WordPress temalarının pek çoğu bir kontrol paneli ile gelir. Bu panel sayesinde hiç bir kodlama bilgisine sahip olmadan sitenizin tasarımını ve yerleşim düzenini kontrol edebilirsiniz. Piyasada sıkça ismini duyduğumuz ücretli temaların bukadar çok satılmasının altında da bu özellik yer alır.

WordPress Ücretli Temaları

Blogger kimliğine sahip insanların çok büyük çoğunluğu bu işin yayınlama kısmındadır. Yani kodlama bilgisine sahip değillerdir. WordPress’i güzel yapan şeylerden birisi de, hiç bir kodlama bilgisine sahip olmadan harika bloglar, siteler oluşturabiliyor olmamızdır.

Bedava temalarda ise kontrol panelleri yoktur veya olan kontrol panelleri de yetersizdir. Eğer WordPress dizininden bazı temaları indirip kullanmayı denerseniz, bu temalarda düzenleme yapmanın nekadar zor olduğunu sizlerde farkına varabilirsiniz.

3. jQuery

Ücretli WordPress temaları ile gelen harika bir özellikte jQuery özellikleridir. jQuery sayesinde sitelerinizdeki resimlere çeşitli ayarlar yapabilir, menülerinize özellikler ekleyebilir, sliderlar ekleyebilir veya doğrulama gerektiren iletişim formları oluşturabilirsiniz.

Jquery Nedir

Bunun yanında yazımızın 2. maddesinde belirttiğimiz kontrol panellerinde de jQuery yardımı ile iyileştirmeler yapılabilir. Sekmelere ayrılmış ve tıkladıkça açılan tema kontrol panellerinin pek çoğu jQuery sayesinde bu hale getirilir.

4. Öne Çıkanlar Bölümü

Önce çıkanlar bölümü, pek çok haber sitesinde ve blogda rastlayabileceğiniz oldukça yararlı bir özelliktir. Çeşitli yerleşim düzeni seçenekleri veya slider tasarımları ile sitenizde istediğiniz içerikleri ziyaretçilere sunabilirsiniz. Bu tarz işleve sahip temalar sayesinde site içi etkileşiminizi arttırabileceğiniz gibi, belirli yazılarınızın popülerliğini de arttırabilirsiniz.

Ücretli WordPress temaların hemen her birinde çeşitli öne çıkanlar bölümü tasarımları yer alır. Hatta Johannes ve Voice gibi bazı temalarda ondan fazla tasarım seçeneğini de bulabilirsiniz. Bedava temalarda ise bu tarz özellikleri bulmak için çok detaylı bir tema araştırması yapmanız gerekir.

Eklentiler yönünden bakacak olursak, bedava bir WordPress temasına eklentiler sayesinde de bu bölümleri eklemeniz mümkündür. Fakat site hızınızı etkileyen şeylerden birisininde fazla eklenti çalıştırmak olduğunu söylemeliyim. Ücretli WordPress temalarında bulunan her özelliği, eklentiler sayesinde bedava temalara eklemeye kalkarsanız, sitelerinizin hızıda önemli ölçüde düşecektir. Unutmayın ki, site hızınız hem ziyaretçilerinizin sitenizde kalması, hemde SEO puanınız için çok önemlidir.

5. PSD (PhotoShop) Dosyaları

PSD dosyaları, ellerini biraz kirletmek isteyen ve sitelerini düzenlemek isteyen insanlar için büyük bir nimettir. Premium teaların hemen hepsinde orjinal site tasarımınızın tasarım dosyaları yer alır. Bu tasarım dosyalarında çeşitli düzenlemeler yapabilir, sitenizin görünümünü yeniden tasarlayabilirsiniz.

6.Gizli Linkler ve Footer Linkleri

Google veya diğer arama motorları ile ufak bir araştırma yaparsanız, harika bedava temalar bulabilirsiniz. Bu temaların büyük çoğunluğu, premium temalar oluşturan firmaların promosyonlarıdır. Bir kısmı ise başka amaçlar için tasarlanmış ama gereken özen gösterilmemiştir.

Bu tarz temaların pek çoğu reklam amaçlı olduğu için, sitelerin footer bölümlerinde çeşitli linkler yer alır. Hatta bu linklerin bazıları gizli bile olabilir. İyi amaçlı yada kötü amaçlı olsa bile, bu tarz linkler profesyonel bir blog sitesine sahip olmak istiyorsanız kötü bir izlenim bırakacaktır.

Premium temalarda ise herşeyin düzenlenebilir olduğu gibi, footer bölümünüz ve burada yazan içeriklerde değiştirilebilir. Bir tema satın aldığınızda sitenizin altına ister tema yapımcısının linkini, ister sitenizin linkini koyabilirsiniz.

7. Güncellemeler

Ücretli WordPress temaların en büyük yararlarından biriside güncellemelerdir. WordPress platformu ve PHP sürümü sürekli güncellenir. Bunun yanında popüler eklentiler de bu duruma ayak uydurmak zorunda olduklarını bilir ve sürekli güncelleme yayınlar.

Güncellemenin manası bazen farklı özelliklerin eklenmesi, bazen güvenlik açıklarının kapatılması ve bazende uyumluluk sorunlarının ortadan kaldırılmasıdır.

Özellikle kaliteli tema firmaları da, bu güncellemeleri takip eder ve çeşitli sebeplerle temalarınızı günceller. MyThemeShop, Meks, Astra, Divi ve OceanWP gibi tema firmaları çeşitli güvenlik açıklarını kapatmak, yeni özellikler eklemek ve tabiki son WordPress versiyonu ile uyumluluk sağlamak için güncellemeler yayınlar.

WordPress Güncelleme

Bedava temaların hemen hepsinde, ücretli temaların ise bir kısmında bu avantajdan faydalanamayabilirsiniz. Buda sitelerinizde çeşitli bozuklukların oluşmasına yada güvenlik açıklarının yer almasına neden olabilir. Bu yüzden bir tema seçerken (ücretli-ücretsiz) tema yapımcısının güncelleme kayıtlarını incelemenizde yarar vardır.

8. Destek

Ücretli WordPress temaları, destek imkanlarıyla beraber satın alınır. Tema desteği çeşitli hataların oluşması durumunda ve kurulum yaparken yaşanan aksiliklerde çok önemlidir.

Ücretli bir tema ile yaşayacağınız sıkıntılarda tema sahibi ile kolaylıkla iletişime geçebilir ve sorunlarınızı çözebilirsiniz. Bedava temalarda ise tamamen tek başınızasınız.

9. Tema Kılavuzları

Bir profesyonelden destek almanın yanında, iyi bir tema kılavuzu sayesinde de sorunlarınızın pek çoğuna çözüm bulabilirsiniz. Forumlarda insanların sorularına göz attığımda, “Temayı kuramadım”, “Yardım Edin Yükleyemedim”, “Tema göründüğü gibi olmadı” gibi yüzlerce konuya rastlıyorum. Bir premium temanın önemli özelliklerinden birisi de, bu tarz sorulara en başından çözüm bulması.

Temanın her detayını anlatan, gerekli eklentileri listeleyen ve kurulumu adım adım gösteren tema kılavuzları size vakit kazandırır. Premium temaların hemen hepsinde bu kılavuz dosyalarını bulabilirsiniz.

10. Geliştiriciler ve Web Tasarımcılar İçin Avantaj

Piyasada çalışan pek çok webmaster için de premium temalar çok yararlıdır. Müşterilerin isteklerine uygun bir ücretli temayı alıp, bu tema üzerinde gerekli düzenlemeleri yapmak işlerinizi kolaylaştırabilir.

Pek çok müşteri, kurumsal firmaları için veya blogları için bir site kurulmasını ister. Aslında aradıkları şey, diğer tüm sitelerden farklı olmak değildir. Bu tarz müşteriler için sıfırdan bir websitesi oluşturmaktansa, bir tema üzerinde değişikliklere gitmek ve çeşitli özellikler eklemek yeterli olur.

EKSTRA: Ücretli WordPress Temalarını Alabileceğiniz Marketler

WordPress altyapısını kullanırken bedava temalarla çalışmak istiyorsanız, WordPress tema dizinini ziyaret edebilirsiniz. Burada size uygun binlerce tema arasından bir seçim yapabilirsiniz. Bunun yanında, pek çok premium tema firmasının da promosyon temaları bulunur. Bu tarz temaları da basit bir araştırma ile bulabilirsiniz.

Ücretli WordPress temalarını nerden alacağınıza gelecek olursak, pek çok tema marketini ve yapımcı websitelerini ziyaret edebilirsiniz. Aşağıda benim sık sık takip ettiğim en popüler tema marketlerinin bir kısmını inceleyebilirsiniz:

  1. ThemeForest
  2. MyThemeShop
  3. Elegant Themes
  4. StudioPress
  5. Mojo Themes

Son Olarak

WordPress çok geniş bir tema yelpazesine sahiptir ve burada seçim yaparken çok dikkatli olmak gerekir. Dikkatli olmanız gereken konulardan birisi de hangi tür temalar ile çalışacağınızdır. Ben bu yazımda ücretli WordPress temalarını diğer temalardan ayıran en belirgin özelliklerden bahsettim.

Bir premium tema satın alarak, pek çok özelliği ve tabiki desteği de yanında satın almış olursunuz. Fakat, premium temaların nulled versiyonuları, yukarıdaki belirgin avantajların hiç birisini kapsamaz, hatta aksine sitelerinize zarar verir. Bu yüzden gelişmiş özelliklere sahip bir temayı bedava kullanmak için bu tarz içerikleri kesinlikle kullanmamalısınız. 

Umarım bu yazım, siz değerli ziyaretçilerim ve takipçilerim için yararlı olmuştur. Eğer merak ettikleriniz, sormak istedikleriniz veya eklemek varsa, bu yazımın altında yer alan yorum bölümünden benimle irtibata geçebilirsiniz.