Bloglarımızı ve websitelerini kurduktan sonra yapılan ilk şey, güzel görünen ve her ihtiyacı karşılayan bir tema seçmektir. Fakat, her nekadar WordPress binlerce tema arasından seçim yapmanıza olanak tanısada, pek çok insan SEO uyumlu tema seçiminde kritik hatalar yapmaktadır.

Pek çok acemi WordPress kullanıcısı, hiç bir SEO faktörünü göze almaksızın, sadece güzel görünen temalar arasında seçim yapar. Bu seçim ise ilerleyen dönemlerde elde edilmek istenen website başarısını gölgeleyen en önemli faktörlerden birisidir.

Temanız SEO İçin Neden Önemli?

WordPress ve SEO ile ilgilenen birisi olarak, SEO uyumulu temalar kullanmanın websitenizin başarısında nekadar önemli olabileceğini pek çok ayrı örnekte gözlemledim. Her nekadar SEO uyumlu bir tema seçmek, sizi doğrudan başarıya götürmese bile, bu yolda epey yardımcı olacağından emin olabilirsiniz.

WordPress temaları, websitenizin içerik yapısında, hızlı açılmasında ve daha pek çok alanda size direkt hizmet verir. Pek bir kodlama bilgisi olmadan, bedava veya paralı bir WordPress teması ile harika websiteleri kurabilirsiniz. Fakat saydığım bu ve buna benzer pek çok kriterin Google sıralamanızı etkilediğininde farkında olmanızda fayda var.

Google arama motoru, deyim yerindeyse her gün SEO kriterlerinde değişikliklere gitmektedir. Durum böyleyken, en güncel kriterleri göz önüne alan SEO uyumlu tema seçmekte çok önemlidir.

Bende bu yazımda, SEO kriterlerine uygun, sitenizin arama motorlarındaki sıralamasında olumlu etki oluşturacak bir WordPress temasını hangi kriterlerin yer aldığından bahsedeceğim.

İyi Kodlanmış Olması

Pek çoğunuzun bildiği gibi, harika görünümlü websitelerinin ve temaların arka tarafında binlerce kod yer alır. Sizde bir WordPress blog sahibi olarak, kullandığınız temanın iyi kodlanmış olduğundan emin olmalısınız.

Sadece iyi kodlanmış temalar SEO dostu, güvenilir ve hızlıdır. Fakat bir acemi kullanıcı için bu ayrımı yapmak epey zordur. Eğer kod bilginize güvenmiyorsanız, temalarınızı seçerken satıcının geçmişine, temanın popüleritesine ve tabiki güncelleme sıklığına bakabilirsiniz. Bunun yanında, tema hakkında yapılan yorumları incelemeniz de, bu temanın iyi bir şekilde kodlanıp kodlanmadığı hakkında size çeşitli bilgiler verecektir.

Temanın Hız Optimizasyonuna Sahip Olması

Websiteniz kaç saniyede açılıyor? Belki 4 veya 5 saniyede açılması size uygun gelebilir. Fakat yapılan birden fazla anket gösteriyor ki, 3 saniyeden daha uzun sürede açılan websiteleri, anında ziyaretçilerinin %40’ını kaybediyor.

WordPress altyapılı sitelerin yavaş açılmasındaki en büyük nedenlerin en başında, seçmiş olduğunuz tema gelmektedir. Harika görünümlü bir temayı satın almış olabilirsiniz. Fakat sitenizi ziyaret etmek isteyen kullanıcuların büyük bir bölümünü kaybetmeye değer mi?

WordPress Seo Uyumlu Tema

Sitenizin açılış hızının optimize edilmiş olması, ziyaretçilerin sitenizde daha uzun kalmasının yanında, SEO içinde oldukça önemlidir. Google arama motoru, site hızını çok önemli bir SEO kriteri olarak görmektedir.

İşte bu yüzden, SEO uyumlu temalarınızı seçerken, temanın hız faktörünü de göz önüne almanız yararlı olacaktır. Pek çok popüler tema satıcı, ürettiği temaların hız değerlerini de kullanıcıları ile paylaşır. Fakat beğendiğiniz temanın bu tarz bilgilerine ulaşamadıysanız, GTMetrix yada PageSpeed Insights sitelerinde bu temaların hızlarını kontrol edebilirsiniz.

Son olarak, hem genel algı, hem de kendi deneyimlerimi göz önüne aldığımda, seçeceğiniz veya hali hazırda kullandığınız temanın genel açılış hızı 3 saniye ve altındaysa, hemen başka temalar bakmaya başlayabilirsiniz. Tabiki websitenizin hızını etkileyen tek faktör kullandığınız WordPress teması olmasa da, en önemlisinin bu olduğunu bilmelisiniz.

Uyumlu Web Tasarım – Mobil Uyumluluk

Uyumlu tasarım, bir websitesinin farklı ekran boyunlarında ve çözünürlüklerde doğru çalışmasına verilen genel isimdir. Mobil uyumluluğa sahip websiteleri SEO skorlarında da diğer rakiplerine göre üste çıkmaktadır. Google ve diğer benzer arama motorları da mobil uyumluluğu bir SEO kriteri olarak belirlemiştir.

Google uyumlu web tasarımları öneriyor, çünkü bu uygulanması ve oluşturulması en kolay şeylerden birisidir.”

Google

Günümüz internet kullanıcılarının %80’inin telefonları ile websitelerine giriş sağladığını da göz önüne alırsak, bir SEO uyumlu temayı seçerken mobil uyumlu olmasına neden dikkat etmeniz gerektiğini de kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Periyodik Güncellemeler

Popüler WordPress temaları neredeyse her ay güncellenir. Bu güncellemerin ise pek çok sebebi vardır. Değişen PHP sürümleri, değişen WordPress temel özellikleri, temada yer alan hatalar ve temaya yeni eklenen özellikler bu güncellemelerin yapılma sebepleridir.

2018 yılında hacklenen CMS tabanlı websitelerinin %90’ı WordPress altyapısını kullanmaktadır. WordPress güvenlik hizmetleri veren Sucuri, bu hack saldırılarının başarıya ulaşmasındaki en büyük nedenin, güncellenmemiş tema ve eklentiler olduğunu raporlamıştır.

Güncellemeler sitenizin güvenliğini çağa ayak uydurtacağı gibi, aylarca süren SEO çalışmalarınızın bir anda yok olmasınında önüne geçmenizde oldukça önemlidir. Bu yüzden SEO uyumlu temalar seçerken göz önünde bulundurmanız gereken kriterlerden biriside periyodik güncellemelere sahip olmasıdır.

SEO Eklentileri İle Uyumluluk

Eğer bu yazıyı okuyorsanız, eminim ki websitenize SEO eklentilerini de kullanıyorsunuzdur. Peki her temanın bu eklentiler ile uyumlu olmadığını da biliyor muydunuz?

Rank Math, YOAST gibi SEO araçları WordPress sitelerinizde kullanarak, sitenizin arama motorlarındaki görünümünü yükseltebilirsiniz. Tabii bu durumda, temanızında bu eklentiler ile uyumlu olması epey önemlidir.

Her nekadar popüler ve SEO uyumlu temalar bu problemle sizi karşı karşıya bırakmasa bile, tedbiri elden bırakmamakta fayda var. Eğer bir tema satın almak istiyorsanız, yukarıda bahsettiğim kriterlerin yanında, eklenti uyumluluğunu da araştırmanız faydalı olacaktır.

Farklı Tarayıcılar, Aynı Sonuçlar

Farklı web tarayıcılarında (Chrome, Firefox, IE, Safari vs.) düzgün çalışan bir temaya sahip olmak, sadece SEO açısından değil, kullanıcı deneyimi açısından da çok önemlidir.

Bir websitesi sahibi olarak, websitenizin farklı tarayıcılarda nasıl çalıştığını bilmek sizin sorumluluğunuzdur. Her nekadar popüler 1-2 tarayıcı, ziyaretçilerinizin büyük çoğunluğunun tercihi olsa bile, bütün tarayıcılarda uygun sonuçların alınması size hiç bir zaman zarar vermez.

Web Tarayıcılar, Cross Browser

Bu yüzden SEO uyumlu tema seçerken bu özelliğinde temanızda yer almasına dikkat etmelisiniz. Yukarıda da bahsettiğim Chrome, IE, Firefox, Opera ve Safari gibi tarayıcılarda sorunsuz çalışan bir tema sayesinde potansiyel takipçi kitlenizi yakalamanız kolaylaşacaktır.

Son Olarak

Websitelerinde çok fazla trafik görmek, her website sahibinin hayalidir. Ziyaretçilere iyi bir kullanıcı deneyimi sağlarken ise SEO ve site arayüzünüz devreye girer.

WordPress altyapısı bizlere binlerce tema ve eklenti ile çok güzel olanaklar sağlıyor olsa bile, bukadar seçeneğin arasından en iyi sonuçları alabileceğiniz temalar ile çalışmak çok önemlidir. Sizde websitenizin/blogunuzun ziyaretçilerle dolup taşmasını istiyorsanız, SEO uyumlu bir tema seçmeli ve gerekli çalışmaları yapmalısınız.

Umarım bu yazım, siz değerli ziyaretçilerim ve takipçilerim için yararlı olmuştur. Eğer merak ettikleriniz, sormak istedikleriniz veya eklemek varsa, bu yazımın altında yer alan yorum bölümünden benimle irtibata geçebilirsiniz.