SEO (arama motoru optimizasyonu), potansiyel ziyaretçilerinize ulaşabilmek için en önemli yoldur. Sayfa içi linkleme ise SEO için çok önemli olan, fakat pek çok blog yazarı tarafından önemi anlaşılamayan bir kavramdır.

Eğer sayfa içi linkleme kavramına yeteri kadar önem gösterirseniz, websiteniz hiç tahmin etmediğiniz kadar fazla etkileşim almaya başlayabilir. Buda SEO için çok önemlidir.

Bende bu yazımda, sayfa içi linklemelerin SEO için neden önemli olduğundan bahsedeceğim. Daha sonrasında ise internal linking (sayfa içerisinde linkler oluşturma) işlemini nasıl yapabileceğinize dair 6 farklı stratejiyi sizlerle paylaşacağım.

Site İçi Linklemenin Faydaları Nelerdir?

Websitenizde yer alan yazılarda ve sayfalarda başka bir siteye link verdiğinizde, buna dış link yada genel tabirle external link denir. Buna SEO terimi gözüyle bakarsak, backlinkte diyebiliriz. SEO uzmanları (ki ben bunlardan birisi değilim) backlink konusunun nekadar önemli olduğunu her seferinde müşterilerine ve öğrencilerine anlatıyor.

Fakat sitenize dışardan gelen linklerin SEO puanınız için yararlı olması kadar, site içi linkleme yapınız da SEO için oldukça önemlidir.

Backlinkler iki site arasında bağlantı oluştururken, site içi linklemeler sayfalarınız ve blog yazılarınız arasında bağlantılar oluşturur.

Peki nedir bu site içi bağlantılar? Aslında hepiniz biliyorsunuz. Pek çok site içi linki aslında istemeden de kullanıyorsunuz. Menüler, sidebarlarınız ve footerlarınızda pek çok link bulunmakta. Fakat bizim bu yazımızda asıl öne çıkaracağımız ve inceleyeceğim şey, sayfalarınızda ve yazılarınızda bulunan sayfa içi linkler.

SEMrush’ta çalışan pazarlama uzmanları, bir araştırmalarında SEO faktörleri içerisinde en önemli olan şeylerin “kaç sayfa ziyaret edildiği ve kaç dakika sitede durulduğu” olduğu sonucunu bulmuşlardır.

Internal linklerde bu iki veriyi olumlu yönde etkileyen en önemli şeylerden birisidir. Aklınıza YouTube örneğini getirin. Burada hangimiz bir video izlerken kendimizi bambaşka videoların içerisinde bulmadık ki? Aslında site içi linklemenin en güzel örneklerinden birisi olarak YouTube’yi söyleyebiliriz.

Bunun yanında sayfa içi linklemelerin bir diğer avantajı ise arama motorlarının sitenizi daha iyi anlamasını ve farklı yazılırınızı kendi algoritmalarıyla birleştirerek, sitenizin değerini ölçmesini sağlamaktır.

Peki sayfa içi link ağı kurmanın en güzel yolu hangisidir? Aslında buna tek bir cevap vermenin mümkünatı yok. Yazdığınız blogun konusundan, ziyaretçilerinizin özelliklerine kadar pek çok şey bu konuda karar vermenizi etkileyebilir.

Fakat ben bu yazımın geri kalan bölümünde sizlere 6 farklı strateji ile sayfa içi link ağını nasıl kurabileceğinizi anlatacağım. Bahsedeceğim bu yöntemler, pek çok SEO stratejisti tarafından benimsenmiş ve pek çok websitesi için olumlu sonuçları olan yöntemlerdir.

1. Anlamlı Yazıları Linkleyin

Linklemek istedikleriniz yazılara web geliştirme dünyasında “anchor text” adı verilir. Anchor textler, sitenizin ön yüzünde bulunan, linkinizi eklediğiniz ve ziyaretçileriniz tarafından görülen kelime veya kelime gruplarıdır.

Ekleyeceğiniz linkleri anlamlı kelimeler üzerinde kullanmanız ise oldukça önemlidir. Arama motorları sizin verdiğiniz link ile anchor text arasında bir bağlantı kurar. Eğer bu link ve kelime arasında bir ortak nokta yoksa, bu sizin SEO’nuza zarar verebilir.

Bunun yanında, pek çok websitesinde yer alan “buraya tıkla, bu linki takip et” gibi kelime öbekleri de arama motorları tarafından sevilmeyen bir kullanım biçimidir.

Bu tarz sayfa içi linkleme yapmak yerine, örneğin “kiraz meyvesi” hakkında bir blog yazısı yazarken, yazınızın içerisinde yer alan “armut meyveside tıpkı kiraz meyvesi gibi ağaçta yetişir.” gibi bir cümle içerisinde, kalın yazılmış bölümde armut meyvesine giden bir link belirleyebilirsiniz.

2. Linklerinizin Değer Kattığından Emin Olun

Kandırılan veya yanlış yönlendirilen bir ziyaretçi, sitenizi bir daha gelmemek üzere terkedebilir. Bu yüzden sayfa içi linkleme yaparken, aynı veya benzer konuda sayfalara linkler çıkmanız yararlı olacaktır.

Gereksiz linklerin zararları sadece kullanıcı deneyimiyle de bitmez. Arama motorları da gereksiz görünen (fazlalık, yanlış) sayfa içi bağlantıların SEO skorunu olumsuz etkilediğini pek çok kaynakta bildiriyor.

3. Link Sayısına Dikkat Edin

İnternal linkleme yaparken kaliteyi, sayıya tercih edebilirsiniz. Google Webmaster Dökümanı ise bu konuya şöyle değiniyor;

“Sayfa içi linklerinizi kabul edilebilir bir sayıda tutun”

Google

Peki doğru sayı kaç? En uygun sayfa içi bağlantı sayısı nedir? Aslında bu sorunun cevabıda değişiklik gösterebiliyor. Yazınızın uzunluğu, blog konunuzun derinliği ve yazınıza benzeyen diğer yazıların fazlalığı bu sayıyı etkileyebilir. Aslında burada en iyi karar tamamen size ait. Eğer sayfa içi bağlantılarınızın site ziyaretçilerine değer kattığına inanıyorsanız, bu sayı sizin için doğrudur.

4. Site Dökümanı Oluşturma (Bence Çok Önemli)

Eğer büyük bir bloga sahipseniz veya bunu hayal ediyorsanız, tüm yazılarınızı takip etmek ve bu yazılarda sayfa içi linkleme yapmak git gide zorlaşabilir. Yeni bir yazı yazarken, hangi eski yazılarınıza link çıkmanız gerektiğini hatırlamak oldukça zor bir iştir.

WordPress Sayfa İçi Linkleme

Bu yüzden, bir döküman hazırlamanız size hem vakit hemde SEO puanı olarak geri dönecektir. Bilgisayarınızda veya Google Dökümanları tarzında bir serviste oluşturacağınız excel dosyasında yazılarınızın “link, başlık, anahtar kelime, iç linkler” gibi bilgilerini tutarak, büyük avantaj sağlayabilirsiniz.

5. Eski Yazılarınızı Unutmayın

Sitenizdeki içerikler arttıkça, ve bir yukarıda bahsettiğim gibi bir site dökümanına sahipseniz, yeni yazılarınızda linkleme yapmak oldukça kolay olacaktır. Fakat bu eski yazılarınızı unutmanız gerektiği anlamına gelmiyor.

Eski yazılarınızı da belirli periyotlarda güncelleyip, yeni sayfa içi linkler ekleyerek harika bir websitesi ağı kurabilirsiniz. Bu sayede websitenizin etkileşim oranını hiç olmadığı kadar zirveye çıkarabilirsiniz.

6. Linklerinizin Sağlığını Kontrol Edin

Hiç bir yere ulaşmayan linkler SEO açısından oldukça olumsuz sonuçlara yol açabilir. Daha önce linklediğiniz bir yazının kaldırılması, bozulması veya URL değişiklikleri gibi pek çok etken websitesi yaşantınızda karşınıza gelmiştir.

WordPress Kırık Bağlantı

Böyle durumlarda, linklerinizin tazeliğini korumanız gerekir. Bunu yapabilmek için ise pek çok eklenti mevcut. ManageWp Link Monitor veya başka araçları sitenizde kullanarak, güncel linklerinizin kontrolünü sağlayabilirsiniz. Kırık olan linkleri düzenli olarak düzeltmeniz, SEO açısından en verimli çözümdür.

Son Olarak

Her nekadar backlinkler, sitenizin SEO puanı için önemli olsa bile, site içi linklerde bir okadar önemlidir. Yeni ziyaretçilere ulaşmak ve ziyaretçilerinizin siteniz içerisinde daha fazla etkileşimde bulunmasını sağlamak site içi linklemenin faydalarından sadece 2 tanesidir.

Umarım bu yazım sizler için yararlı olmuştur. Bu konuda eklemek veya sormak istediklerinizi yorumlar bölümünde bana iletebilirsiniz.