Hayatınızda hiç blog yönettiniz mi? Eğer bir bloggersanız, blog yönetiminin ve bloglarınızda kalıcı bir trafik yoğunluğu sağlamanın nekadar yorucu ve zaman zaman da sıkıcı bir süreç olduğunu biliyorsunuzdur. Bu kesinlikle doğru.

Bir blog açmak, teoride oldukça basittir. Blogunuz için bir altyapı seçersiniz, bir iki tasarım değişikliği yaparsınız ve yazılarınızı yazmaya başlarsınız. Fakat işin pratik yönüne baktığımızda, blog yönetiminin çeşitli zorlukları vardır.

Yazılacak yazıları planlamak, anahtar kelime seçimleri yapmak, sosyal medya stratejisini belirlemek ve reklamlar için bütçe analizi yapmak bir blog yönetirken yapmanız gereken şeylerden sadece birkaçıdır. Bunca yapılması gereken iş varken, nekadar üretken olacağınız ise blogunuzun başarısıyla doğru orantılıdır.

Bende bu yazımda, üretken bir şekilde blog yönetiminizi nasıl yapabileceğinizden bahsetmek istiyorum. Aşağıda sizlerle paylaşacağım maddeler, daha üretken olmanız konusunda size yardımcı olabilir.

1. Blogunuzu Bir Hobi Olarak Görün

Blog yönetimi zaman zaman yorucu ve bazende sıkıcı olabiliyor. Fakat, doğru bir şekilde kendinizi motive ederek, bloglarınızında gelişim sürecini hızlandırabilirsiniz.

Yeni bir blog açan kullanıcıların psikolojilerini incelediğimde, büyük çoğunluğunun “başarı bir gecede gelen bir şeydir” tarzında düşündüğüne şahit oluyorum. Daha sonrasında, henüz bir aylık bir blogda başarı sağlayamadığını düşünen site sahiplerinin ise motivasyonlarında düşüş olduğunu gözlemledim. Hatta henüz Google’da yeni indexlenmeye başlamış bir blogu bırakan, pes eden pek çok site sahibi ile de karşılaştım.

Aslında bu büyük bir yanılgıdır. Bir blogu popüler yapmak, arama motorlarında ilk sayfalara çıkmak ve insanların sitenizi bir otorite olarak görmesini sağlamak epey zaman isteyen bir iştir. Burada asıl odaklanılması gereken şey, başarıdan çok yapılan işten zevk almaktır. Zevkle yapılan bir işte ise başarı elbet bir gün gelecektir.

Açtığınız blogları henüz kuruluş aşamasında bir iş olarak görmektense, bu bloga tutkuyla bağlanmanız gerekir. Her gün yazılması gereken yazılar, sosyal medya yönetimi ve diğer yapılacak işleri birer hobi haline getirmeniz, üretkenliğinizin düşmemesini sağlayacaktır.

Motivasyon, her iş dalında önemli olduğu gibi bloggerlar içinde çok önemlidir. Motive olmuş bir blogger ise çok daha üretken ve çok daha başarılı olacaktır.

2. Planlı Bir Şekilde Hareket Edin

Blog yönetiminde planlı bir şekilde çalışmak, onlarca saatinizi boş yere harcamamanızı sağlayacaktır. Örneğin, bir içerik konusu ararken veya blogunuzdaki kategorileri belirlerken belirli planlar yapmanız, üretkenliğinizi de maksimum seviyeye çıkaracaktır. Blogunuzu planlarken kendinize bazı sorular sormanız, bu konuda size yardımcı olabilir.

blog yönetimi için ipuçları
 • Benim alanımda hangi konulara ihtiyaç var? Eğer alanınızdaki okurlar armut yemeye bayılıyorsa, siz elmalar hakkında içerik üretmemelisiniz. Piyasada hangi konuların popüler olduğunu ve hangi sorunların çözüme kavuşturulması gerektiğini araştırmalısınız. Bu sayede, yazdığınız içerikler için bir kitle yakalayabilirsiniz.
 • Rakiplerim ne yapıyor? Rakiplerinizi taklit etmenize gerek yok. Fakat ne yaptıklarını, konulara nasıl yaklaştıklarını ve neler paylaştıklarını incelemeniz, üretkenliğiniz adına yararlı olacaktır.
 • Kimin için yazıyorum? En önemli şeylerden birtaneside, hitap ettiğiniz kitleyi tanımanızdır. Nelerden hoşlandıklarını, hangi hitap biçimlerini sevdiklerini veya hangi konulara meraklı olduklarını bilirseniz, içerik yapınızı da buna göre planlayabilirsiniz. Mecazi bir örnek verecek olursam, karşınızda dikilen aç bir aslana elma mı verirsiniz, et mi yedirirsiniz?
 • İçerik planım nasıl olacak? Bloglarınızdaki içerikleri gelişi güzel yazmaktansa, belirli bir stratejiye uyarak paylaşmak daha verimli bir yoldur. Hangi konulara yer vereceğinizi, bu konulara yer verirken hangi alt başlıkların önemli olduğunu, konuyu hangi açıdan ele alacağınızı belirlerseniz, blog yönetiminizi de daha doğru bir şekilde yaparsınız.

Aşağıda aynı türden bir objeye dair 4 farklı yazı başlığını incelemenizi tavsiye ediyorum. Obje aynı obje, fakat hitap ettiği kitleler tamamen farklı. Bu örnek bize kitleyi tanımanın, neye göre yazacağınızı belirlemenin nekadar önemli olduğunu da gösteriyor.

 • Elma İle Yapılan 5 Enfes Yemek Tarifi (genellikle kadınlar)
 • Elmanın İnsan Sağlığına Yararları (sağlık konusuna düşkün olanlar)
 • Elmanın Altın Oranla İlişkisi (bilimsel konuları sevenler)
 • Elmanın Fiyatlarındaki Artışlar (finans, ekonomi veya canlı sektör ile ilgilenenler)

Burada aynı objeye ait 4 farklı başlık paylaştım. Yanlarında ise bu yazıların hangi insanlar tarafından daha çok okunacağını belirttim. İşte bu yüzden, blog yönetiminde piyasa araştırması yapmak ve hedef kitleleri doğru belirlemek çok önemlidir. Kitlenizi belirledikten sonra ise konuları doğru seçmenin önemini yukarıdaki örnekte farketmişsinizdir.

3. Hedeflerinizi Belirleyin

Hedeflerinizi belirlemek, hem ne yaptığınızı biliyor olmanızı, hemde yapılan işin daha kısa sürede ortaya çıkmasını sağlar. Blog yönetiminde de bu böyledir. Örneğin aşağıdaki maddeleri sırasıyla hedef listenize koyarak çok daha kolay bir şekilde yol katedebilirsiniz:

 • Hangi anahtar kelimelerde yazılar yazılacak?
 • Bu anahtar kelimelerin aranma hacmi nedir?
 • SEO için bu kelimeler üzerine nasıl çalışacağım?
 • Hangi görselleri kullanmalıyım?
 • Sosyal medyada bu yazıyı kaç kere paylaşmalıyım?
 • Yazımı hangi saat aralıklarında sitemde yayınlamalıyım?

Bu tarz maddeleri hedeflemek, tek bir içeriğiniz adına oldukça önemli bir yol katetmenizi sağlar. Bunun yanında, genel site hedefleri koyarakta üretkenliğinizi arttırabilirsiniz:

 • İlk ay kaç yazı paylaşılacak?
 • İkinci ay kaç yazı paylaşılacak?
 • Üçüncü ay bir e-kitap çıkarmalıyım!
 • Dördüncü ay bazı yazılarımı gözden geçirmeliyim!
 • Beşinci ay abonelerimle bir soru cevap etkinliği düzenleyeceğim!

Geniş hedefler belirlemek, blogunuzun serüvenini de belirleyecektir. Bunların yanında benim kendimi motive etmek ve blogumu daha üst seviyelere çıkarmak için hedeflediğim bazı şeyler var. Bunların bir kısmını da örnek şeklinde sizlerle paylaşmak istiyorum.

 • 3 ay sonunda sosyal medyada bukadar takipçiye sahip olmalıyım.
 • 6 ay sonunda günlük ziyaretçi sayımı şukadar yapmalıyım.
 • 6 ay içerisinde para biriktirerek “A” programının lisansını almalıyım.

Bu tarz hedeflere sahip olmak, yaptığınız işe daha fazla özen göstermenizi ve bir nevi motive olmanızı sağlar.

4. Sosyal Medyayı Doğru Kullanın

Eğer harika bir blog yazısı yazarsanız, bu içeriğin sosyal medya platformlarında paylaşılacağından emin olabilirsiniz. Sosyal medya, milyonlarca kullanıcısı ile blog reklamı yapmanın en doğru mecralarından birisidir. Hatta en başarılısı olduğunu bile söyleyebiliriz.

Fakat, sosyal medyayı kullanmanında bazı stratejileri vardır. Bu yazımda, sosyal medyayı nasıl doğru kullanacağınızdan bahsetmeyeceğim. Bu zaten ayrı bir kitap konusu olarak işlenebilecek, oldukça detaylı bir konudur.

Yinede size bazı tavsiyelerde bulunabilirim. Sosyal medyayı doğru kullanmanın ilk adımı, hangi siteleri kullanacağınıza karar vermektir. Buda bizi aslında bu yazımızın ilk maddesine götürüyor. Kitleniz hangi sosyal medya araçlarını daha çok kullanıyor, siteniz ne tür içerikler paylaşıyor? Bu soruların cevabına göre sizde bir seçim yapabilirsiniz.

Bunun yanında, sosyal medyadaki varlığınızı profesyonel bir şekilde yönetmekte oldukça önemlidir. Planlı bir şekilde paylaşım yapmak, aboneleri ve takipçileri içeriğe boğmamak ve son olarak paylaşımları etkileşimi sağlayacak şekilde düzenlemek çok önemlidir. Sosyal medya paylaşım planlarınızı ise Buffer, HootSuite gibi araçlarla yapabilirsiniz.

Unutmayın ki, bir blogger her zaman daha fazlasını öğrenmek zorundadır. SEO kuralları, sidebar düzenleri, sistem değişiklikleri ve güncel konulardaki değişimler bile sizin blog üretkenliğinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Sosyal medya konusu da bunlardan birisidir. WPabi’de ve diğer yararlı bloglarda sosyal medya yönetimi hakkında pek çok yararlı yazı bulabilirsiniz. Bu yazıları takip etmek, başarılı bloggerların fikirlerini almak ve çeşitli Facebook gruplarında bir katılımcı olmak işinize yarayabilir.

5. Blog Yönetimi Araçlarını Kullanmayı Unutmayın

Bir blog sahibi olarak, doğru araçlar kullanmayı unutmayın. Blog yönetiminizi kolaylaştıracak, içerik fikirlerinizi zenginleştirecek veya blog yazılarınızdaki görselleri daha rahat düzenlemenizi sağlayacak pek çok araç ile çalışabilirsiniz. Bu tarz araçlar size vakitten tasarruf ettirdiği gibi, çok daha üretken bir blogger olmanızı da sağlar.

Aşağıda bir blog sayfası yönetirken işinize yarayabilecek bazı araçları inceleyebilirsiniz:

 • Caesium, PhotoScape ve Photohop: Blog fotoğraflarınızı optimize etmek için kullanabileceğiniz harika programlardır.
 • CoSchedule, HootSuite: Sosyal Medya hesaplarınızı yönetebilir, planlanmış paylaşımlar yapabilirsiniz.
 • Evernote: Çeşitli bloglardan yazıları kaydederek, daha sonraları bu yazılar sayesinde yeni fikirler üretebilirsiniz.
 • Canva: Online fotoğraf düzenleme aracıdır. Bu araç sayesinde harika görseller oluşturabilirsiniz.
 • Feed.ly: Piyasadaki en popüler RSS okuyucudur. Rss okuyucusu sayesinde rakiplerinizi ve diğer blogları takip edebilirsiniz.
 • Rank Math, YOAST SEO: WordPress sitelerinizde SEO ayarlarınızı ve içerik SEO’nuzu bu eklentiler sayesinde geliştirebilirsiniz.
 • Google Analytics: Blogunuzdaki trafiği pek çok farklı analiz yöntemi ile takip edebilirsiniz.
 • Disqus: Bloglarınızda yorumları yönetmek için bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

Bu araçların yanında harika fotoğraflar edinebileceğiniz bedava Stock sitelerini de kullanabilirsiniz.

6. Gelişiminizi Takip Edin

Blog yönetimini yaparken işinize yarayabilecek bazı ipuçlarını sizlerle paylaştım. Bu konuda uzman olan insanların fikirlerinden ve kendi deneyimlerimden yola çıkarak sizlerle bir şeyler paylaşmak istedim.

Bu yazımın son maddesinde ise, gelişiminizi takip etmenin öneminden bahsetmek istiyorum. Bir blogun nekadar iyi yönetildiğini, başarıya tırmanırken nekadar yol katedildiğini anlamanın tek yolu, analiz programları ile çalışmaktır. Aksi takdirde, doğru yolda olup olmadığınızı bilmeniz epey zordur.

Bu yüzden, Google Analytics ve benzeri analiz servisleri ile sitenizdeki trafiği, kaynakları ve etkileşim sürelerini takip etmeniz çok önemlidir. Bunun yanında bu analiz araçlarıyla hangi yazılarınızın ilgi gördüğünü, hangi sosyal medya mecralarından sitenize bağlanıldığını da takip edebilirsiniz.

Umarım bu yazım, siz değerli ziyaretçilerim ve takipçilerim için yararlı olmuştur. Eğer merak ettikleriniz, sormak istedikleriniz veya eklemek varsa, bu yazımın altında yer alan yorum bölümünden benimle irtibata geçebilirsiniz.